Japoński Nowy Rok
Japoński Nowy Rok (jap. 正月 shōgatsu?), a raczej jego świętowanie ukazuje się w Japonii corocznym festiwalem z okazji Nowego Roku. Od 1873 roku Japończycy obchodzą go 1 stycznia (zgodnie z kalendarzem gregoriańskim), jedynie na niektórych obszarach tego kraju (np. w prefekturze Okinawa) festiwal następuje zgodnie z chińskimi, wietnamskimi i koreańskimi obrządkami.
Spis treści
Historia[edytuj | edytuj kod]
Przed erą Meiji Nowy Rok w Japonii świętowało się według chińskiego kalendarza księżycowego (podobnie jak dzisiaj w Chinach, Korei i Wietnamie), jednak w roku 1873 kraj kwitnącej wiśni przyjął datę 1 stycznia, bazując na kalendarzu gregoriańskim. Pomimo reformy, Wyspy Nansei nadal świętują zgodnie z dawnym zwyczajem.
Tradycyjne potrawy[edytuj | edytuj kod]
Z okazji Nowego Roku Japończycy przygotowują wiele tradycyjnych potraw:
- osechi-ryōri (jap. 御節料理 lub お節料理?) - potrawa ta składa się z kombu (jap. 昆布?) (gotowanych wodorostów), kamaboko (jap. 蒲鉾?) (ciasta rybnego), słodkich ziemniaków z kasztanami jadalnymi, soi itd.;
- sushi (jap. 寿司?);
- sashimi (jap. 刺身?);
- zōni (jap. お雑煮?) - zupa z mochi.
Wiele z tych dań są słodkie, kwaśne, bądź suszone - by chronić je przed zepsuciem, kiedy sklepy zostają zamknięte na czas świąt.
Dzwony[edytuj | edytuj kod]
O północy (31 grudnia - 1 stycznia) wszystkie japońskie świątynie buddyjskie dzwonią w sumie 108 razy. Ma to symbolizować 108 ludzkich pragnień i trosk każdego obywatela. Japończycy wierzą, że mogą w ten sposób oczyścić się z grzechów poprzedniego roku. Po zakończeniu bicia dzwonów rozpoczyna się festiwal.
Wysyłanie pocztówek[edytuj | edytuj kod]
Koniec grudnia i początek stycznia to bardzo pracowity czas dla japońskiej poczty. Ludność tego kraju ma w zwyczaju wysyłać pocztówki (podobne do naszych kartek świątecznych) do dalekiej rodziny, żeby życzyć im udanych świąt i upewnić, że dalej jest się żywym i zdrowym.
Japończycy starają się wysyłać te kartki tak, aby doszły do 1 stycznia. W związku z tym poczta stara się szybciej realizować takie przesyłki - trzeba jedynie oddać pocztówkę od połowy do końca grudnia i zaznaczyć na kartce napisem nengajō.
Otoshidama[edytuj | edytuj kod]
Z okazji Nowego Roku istnieje tradycja, która mówi, by obdarowywać swoje dzieci. Przyjęło się więc wręczanie pieniędzy potomstwu (nazywane otoshidamą (jap. お年玉?)). Niczym niezwykłym jest wtedy sprezentowanie komuś kwoty 10 000 jenów (około 380 złotych).
Gry[edytuj | edytuj kod]
Podczas świętowania bardzo popularna jest rodzinna gra w charakterystyczne zabawy noworoczne. Niektórymi z nich są na przykład:
Oprócz tego często puszcza się też latawce, a gra w bączki to jedna z popularnych symboli japońskiego Nowego Roku.
Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]
- Popularną atrakcją wśród mieszkańców Japonii jest obserwowanie dzwonów w Tokio.
- Kiedy umiera ktoś z japońskiej rodziny, najbliżsi wysyłają do nawet dalszej rodziny pocztówkę żałobną, by z szacunku do zmarłego nie wysyłali kartki na święta Nowego Roku.
- Większość pocztówek noworocznych zdobi się znakami chińskiego znaku zodiaku (nieraz trudno znaleźć inne wzory).