Kadomatsu
Kadomatsu (jap. 門松? , dosłownie brama sosen) to tradycyjna japońska dekoracja. Wykonuje ją się z okazji Nowego Roku. Po świętach Bożego Narodzenia wystawia się je na zewnątrz, by później - 7 stycznia - wziąć je z powrotem (w okresie Edo istniał zwyczaj przetrzymywania kadomatsu do 15 stycznia). Uważa się, że wystawiając tę noworoczną dekorację, można przywitać duchy zmarłych oraz bóstwa zapewniające dobre zbiory. Kadomatsu w tym okresie stają się jakby małymi shintai ("mieszkaniami" dla kami).
Podstawowym zadaniem Nowego Roku jest możliwość oddania czci toshigami [japońskie bóstwo noworoczne], który później zapewni rolnikom obfite plony i obdarzy błogosławieństwem przodków nas wszystkich. |
Po 15 stycznia (w niektórych częściach Japonii po 19 stycznia) spala się kadomatsu - ma to uspokoić i uwolnić duchy oraz kami.
Przygotowanie[edytuj | edytuj kod]
Chociaż dostępne są plastikowe wersje kadomatsu (można je zakupić w sklepach), to Japończycy nadal często wybierają tradycyjny sposób na wykonanie ozdoby (jest on bardzo podobny do sztuki układania kwiatów - ikebany). Układa się je z pomocą trzech dużych pędów bambusa - często umieszczonych na różnych wysokościach, co ma reprezentować niebo i ziemię. W niektórych obszarach Japonii układa się je wszystkie na tym samym stopniu. Następnie związuje się te elementy sznurkiem ze słomy. Na końcu kadomatsu można przystroić gałązkami sosny.
Umieszczając kadomatsu przy bramach do posesji, musimy pamiętać, by ustawić dwie takie dekoracje po obu stronach. Japońska tradycja symbolizuje przez to mężczyznę i kobietę.