Oni

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dodaj grafike

Ten artykuł wymaga rozbudowania o grafikę.
Pomóż nam i zrób to teraz ;)

Oni (jap. 鬼) – złe duchy występujące w religii shintoistycznej i japońskim folklorze, utożsamiane z chorobami, klęskami i nieszczęściem. Stanowią jeden z odłamów yōkai – nadprzyrodzonych istot.

Są z pozoru podobne do ludzi, lecz mają troje oczu, szerokie usta, rogi oraz szpony na dłoniach i stopach. Potrafią fruwać i spadają z nieba, by porwać duszę złego człowieka, który właśnie umiera. Mogą mieć różny charakter: bywają łagodne, złośliwe lub gwałtowne. Zwykle przedstawiane jako półnagie postacie o dzikim wyglądzie, odziane w skóry.

W celu odczynienia złych duchów co roku odprawia się ceremonię Oni-yarahi w formie przedstawienia.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Istnieje życzenie związane z obchodami księżycowego Nowego Roku, mianowicie 鬼はそと!福は内!(Oni wa soto! Fuku wa uchi!), co tłumaczy się jako: Wynocha diabły! Szczęście przyjdź!. Zwyczajowo towarzyszy mu jednoczesne rozrzucanie ziarenek soi.

Kultura popularna[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku innych terminów mitologii japońskiej, po nazwę oni sięgają twórcy popkultury anime i światów gier komputerowych i wideo:

  • w grze Mortal Kombat gracz ma okazję walczyć z oni w jednym ze światów,
  • przygodowa gra akcji wyprodukowana przez firmę Bungie Software nosi tytuł „Oni”, premiera odbyła się w styczniu 2001 r.,
  • postaci Hao Asakury oraz Anny Kyohyamy z mangi i anime Król szamanów były nękane przez oni.
  • w niektórych grach z serii "Touhou" (np. w "Immaterial and Missing Power" jako boss końcowy) pojawia się oni Suika Ibuki. Jest tam jednak przedstawiana jako wiecznie pijana dziewczyna o prawie całkowicie ludzkim wyglądzie. Jedynymi z cech oni są w niej rogi, oraz niezwykła siła. W tej samej serii (w grze Subterranean Animism) pojawia się też inna oni, Yuugi Hoshiguma.
  • w serialu Kamen Rider Hibiki główni bohaterowie (Riderzy) noszą nazwę Oni.
  • w mandze i anime "InuYasha". Główny bohater często walczy z Oni i innymi Yōkai.
Info.png

Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.