Touhou

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
przykładowy gameplay

Jest to seria japońskich gier 2D typu danmaku (eng. Bullet Hell) shooter, wydanymi w całości przez Team Shanghai Ailice (上海アリス幻樂団, Shanghai Alice Gengakudan), z trzema wyjątkami wyprodukowanymi w współpracy z Twilight Frontier. Głównym i jedynym członkiem Team Shanghai Alice jest Ota Junya (太田順也) znany jako ZUN. ZUN jest programistą jak i zarówno muzykiem, grafikiem itd. Innymi słowy człowiek orkiestra.

Parę słów na temat samego tytułu[edytuj | edytuj kod]

Touhou (東方) oznacza wschód, a ściślej orient. Dlaczego taka, a nie inna nazwa? Powodem prawdopodobnie jest to, że wszystkie gry z TSA zaczynają się od kanji 東方.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Touhou powstała w roku 1996, a nazywała się The Highly Responsive to Prayers. Diametralnie różniła się od gier z serii, w które grywa się dzisiaj, ponieważ bardziej przypominała arkanoid niż shooter. Natomiast druga część, czyli The Story of Eastern Wonderland (powstała rok później) była już prawdziwym shooterem. W tym samym roku powstała jeszcze The Phantasmagoria of Dim.Dream, a w następnym Lotus Land Story oraz Mystic Square. Do wydania następnych gier z serii minęło trochę czasu. Dopiero w roku 2002 wydano Embodiment of Scarlet Devil. Była to już szósta gra ZUN'a, lecz pierwsza, która powstała dla Windowsa. Kolejny rok później wydano Perfect Cherry Blossom. Następnie przy pomocy grupy Twilight Frontier (黄昏フロンティア, Tasogare Frontier) powsała pierwsza bijatyka z tej serii - Immaterial and Missing Power (2004). Kolejną, znów wykonaną wyłącznie przez TSA grą jest Imperishable Night. Następne to The Phantasmagoria of Flower View (2005), Shoot the Bullet, Moutain of Faith (2007), Scarlet Weather Rhapsody (2008, razem z TF jako kontynuacja IaMP), oraz Subterranean Animism. Kolejnymi częściami Undefined Fantastic Object, oraz Touhou Hisoutensoku, będący samodzielnym rozszerzeniem do Scarlet Weather Rhapsody. Obie powstałe w 2009 roku. Po Hisoutensoku wydana została kontynuacja Shoot the Bullet nazwana Double Spoiler oraz Fairy Wars. Najnowszą częścią jest wydane w sierpniu 2011 roku Ten Desires Piątego października 2012 zapowiedziano Hopeless Masquerade - kolejną bijatykę, która zostanie wydana prawdopodobnie na Comiket'cie 83 pod koniec 2012 roku. Oznaczona będzie numerem 13.5.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

w Touhou jest naprawdę wiele postaci, bowiem jest ich ponad 100. Dzielą się one na różne klasy, np. Youkai, Kappy, Tengu oraz wiele innych. Jednak wśród wszystkich dziewcząt (tak, wszystkie z wyjątkiem kilku postaci w Touhou są płci żeńskiej) wyróżnia się piątka, która występuje prawie we wszystkich częściach gry. Są nimi:

Hakurei Reimu
Izayoi Sakuya
Patchouli Knowledge
Margatroid Alice
Marisa Kirisame

Poza wyżej wspomnianą piątką można się spotkać również z:

Aya Shameimaru (POFV, STB, MOF, SWR, SA, UNL, DS)
Byakuren Hijiri (UFO, DS)
Cirno (EOSD, PCB, POFV, UNL)
Flandre Scarlet (EOSD)
Fujiwara no Mokou (IN, STB)
Hina Kagiyama (MOF, DS)
Hong Meiling (EOSD, IAMP, UNL)
Ichirin Kumoi (UFO, DS)
Iku Nagae (SWR, UNL, DS)
Kanako Yasaka (MOF, UNL, DS)
Kisume (SA, DS)
Koishi Komeiji (SA, DS)
Kogasa Tatara (UFO, DS)
Komachi Onozuka (POFV, SWR, UNL)
Lily White(PCB, POFV)
Lunasa Prismriver (PCB, POFV)
Lyrica Prismriver (PCB, POFV)
Merlin Prismriver (PCB, POFV)
Minamitsu Murasa (UFO, DS)
Minoriko Aki (MOF, DS)
Momizi Inubashiri (MOF, DS)
Mystia Lorelei (IN, POFV)
Nazrin (UFO, DS)
Nitori Kawashiro (MOF, SA, DS)
Nue Houjuu (UFO, DS)
Parsee Mizuhashi (SA, DS)
Ran Yakumo (PCB, STB)
Reisen Udongein Inaba (IN, POFV, STB, SWR, UNL)
Remilia Scarlet (EOSD, IAMP, IN, STB, SWR, UNL)
Rin Kaenbyou (SA, DS)
Rumia (EOSD, STB)
Sanae Kochiya (MOF, UFO, UNL, DS)
Satori Komeiji (SA, DS)
Sikieiki Yamaxanadu (POFV, STB)
Shizuha Aki (MOF, DS)
Shou Toramaru (UFO, DS)
Suika Ibuki (IAMP, STB, SWR, SA, UNL)
Suwako Moriya (MOF, UNL, DS)
Tenshi Hinanai (SWR, UNL, DS)
Tewi Inaba (IN, POFV, STB)
Utsuho Reiuji (SA, UNL, DS)
Wriggle Nightbug (IN, STB)
Yamame Kurodani (SA, DS)
Youmu Konpaku (PCB, IAMP, IN, POFV, STB, SWR, UNL)
Yukari Yakumo (PCB, IAMP, IN, STB, SWR, SA, UNL)
Yuugi Hoshiguma (SA, DS)
Yuyuko Saigyouji (PCB, IAMP, IN, STB, SWR, UNL)

Oraz jeszcze wiele innych. Warto zaznaczyć, iż każda z postaci ma swój własny zupełnie oryginalny wygląd, charakter i moce.