Youkai

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Yōkai (jap. 妖怪?)– ogólna nazwa mitycznych stworzeń-potworów występujących w japońskiej mitologii i tradycjach ludowych. Yōkai to inaczej cała masa stworów których boją się Japończycy (coś jak polski bebok, bazyliszek ,czy ognik)są to na przykład duchy, widma, demony, "oni" i inne istoty posiadające nadnaturalne moce o nieznanym pochodzeniu, pojawiające się pod postacią: zjawisk, ludzi, roślin lub zwierząt, a nawet przedmiotów codziennego użytku, takich jak parasol, czy czajnik.


Yōkai Gensokyo żyją w puszczy, z dala od ludzkich siedlisk. Zwykłe Yōkai wydają się zachowywać jak dzikie zwierzęta, atakują ludzi na swoim terytorium. Wyjątkowe Yōkai są mniej popularne, często przemawiają do ludzi i są znacznie silniejsze niż zwykłe Yōkai. Te Yōkai mają prawie zawsze ludzki wygląd i są bardzo nieprzewidywalne: przyjazne w jednej chwili, wrogie w następnej.

Wiele, choć nie wszystkie Yōkai są znane z jedzenia ludzi (jeśli nie regularnie to przynajmniej raz na jakiś czas). Wiele tych istot jest silniejszych i żyjących dłużej niż przeciętny człowiek. Często osiągają setki lat (lub więcej w niektórych przypadkach). Jedna wspólna cecha często postrzegana wśród Yōkai to słabość do różnych duchowych ataków jak i amuletów itp.

Youkai w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • W grze Touhou znajduje się kilkadziesiąt postaci typu Yōkai