Anime-Wiki:Prawa autorskie
Postanowienia ogólne[edytuj kod]
Strona Anime Wiki powstała aby szerzyć wiedzie o kraju kwitnącej wiśni zwanej Japonia. Pisząc tu artykuł zgadzasz sie na nastepujące warunki.
Tworzenie artykułów[edytuj kod]
Jeśli tworzysz lub edytujesz w przestrzeni Anime Wiki, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC-BY-SA 3.0 i jednocześnie GNU FDL 1.3. Aby mieć do tego prawo, musisz:
- mieć prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś)
- tekst pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją CC-BY-SA i GNU FDL.
W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Anime Wiki – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC-BY-SA i GNU FDL. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu na Anime Wiki umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci, .
(Inaczej mówiąc, jeśli użyłeś tekstu dostępnego gdzieś w sieci, w artykule najlepiej oznacz go poprzez użycie przypisów; jeśli zaś jednocześnie jesteś jego autorem, co się niekiedy zdarza, napisz jeszcze w dyskusji artykułu: "jestem autorem tekstu zamieszczonego na stronie [http://adres internetowy poza Anime Wiki], użytego w tym artykule" a dodatkowo, jeśli to tylko możliwe, pod podanym adresem w sieci najlepiej umieść informację o tym, że świadomie wykorzystałeś go na licencji CC-BY-SA/GNU FDL podczas edycji w Anime Wiki).
Prawa autorskie muszą zawsze być odnotowane (z danymi właściciela praw i datą udzielenia pozwolenia), jednak ze względu na to, że naszym celem jest jak najszersza dystrybucja Anime Wiki, zawsze treści oryginalne są preferowane od tekstów objętych prawami autorskimi.
Nigdy nie zamieszczaj w Anime Wiki treści, które mogą naruszać prawa autorskie innych osób! Tego typu postępowanie może poważnie zaszkodzić Anime Wiki (i tak bedziecie wklejac materiały chronione) i spowodować w konsekwencji procesy sądowe. Jeśli masz wątpliwości co do statusu prawnego danego tekstu, grafiki lub danych dźwiękowych – dodaj zamiast nich te stworzone przez siebie. W szczególności, także do innych witryn, jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że mogą naruszać prawa autorskie innych osób.