Anpan
Anpan (jap. あんパン?) to japońska słodka drożdżówka najczęściej wypełniona anko (pasta z fasoli azuki). Oprócz niej anpan nadziewa się jeszcze shiro-an (pasta z białej fasoli), sezamem, bądź jadalnymi kasztanami.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Anpan po raz pierwszy przygotowano w 1875 roku, w okresie Meiji przez Yasubei Kimurę. Kimura był samurajem, który stracił posadę wraz z powstaniem armii, kiedy to rozwiązano status samurajów jako klasę społeczną. W okresie Meiji dużo osób straciło pracę przez to wydarzenie i wojownicy musieli dopasować się do innych zajęć, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. Jednym z takich wyjść była kariera piekarza, jaką objął Kimura.
Pewnego dnia Kimura wybrał się w wędrówkę po okolicy, gdzie wiele osób pracowało dla zakładu pracy z zachodu. Znalazł tam młodego i zdolnego pracownika, który potrafił piec. Sądząc, że w Japonii potrzeba więcej nowych, ciekawych rodzajów jedzenia, otworzył piekarnię - Bun'eidō (jap. 文英堂?). W 1874 roku przeniósł się do Ginzy, a tam zmienił nazwę piekarni na Kimuraya (jap. 木村屋?). W tym czasie japońskie przepisy na chleb sprawiały, że pieczywo stawało się słone i kwaśne, wbrew upodobaniom Japończyków. Kimura zaczął próbować zmienić smak, by mieszkańcy byli zadowoleni. Wkrótce dowiedział się jak otrzymywać ciasto za pomocą drożdży. Stworzył więc małe słodkie bułeczki i wypełnił pastą wagashi dla uatrakcyjnienia potrawy. Podał je jako przekąski dla degustacji. Anpan szybko zyskały popularność - głównie ze względu na smak, ale też dlatego, ponieważ Japończycy byli wtedy zaciekawieni wszystkim, co nowe, nieznane lub po prostu zagraniczne.
4 kwietnia 1875 roku Kimura spotkał się z ówczesnym władcą Japonii, którego zafascynował anpan. Po wieści, że sam cesarz jada to danie, popularność drożdżówek wzrosła, przyczyniając się także do wzrostu sławy piekarza.
Popularność[edytuj | edytuj kod]
- W anime Anpanman siedziba głównego bohatera stworzona jest z anpan.
- W opowieści Clannad główna bohaterka, Nagisa Furukawa, krzyczy anpan! w celu motywacji (jest przekonana, że wykrzyknięcie nazwy dania, które właśnie z chęcią by zjadła nadaje jej siły).
- W Gintamie Yamazaki zyskuje obsesję na punkcie anpan w piątym sezonie.
- W Deadman Wonderland więźniowie otrzymywali anpan za udział w wyścigach.
- W Steins;Gate główny bohater Rintarō Okabe pojawia się, jedząc anpan.