Clannad

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Clannad

Clannad (jap. クラナド Kuranado?) - anime, light novel, manga i gra komputerowa.

Okazaki Tomoya to licealista, którego nudzi życie. Jednak pewnego dnia, w czasie drogi do szkoły, zauważa uczennicę cicho mówiącą do siebie. Po chwili bez ostrzeżenia woła Anpan!, co jeszcze bardziej przykuwa jego uwagę. Wkrótce w jego życiu dziewczyna pojawia się coraz częściej, więc bardzo szybko się ze sobą zaprzyjaźnili. Główny bohater odkrywa, że uczennica nazywa się Furukawa Nagisa i często woła nazwę tego, co lubi w celu motywowania siebie. Tomoya dowiaduje się też, że z powodu ciężkiej choroby Nagisa rok temu nie otrzymała promocji do następnej klasy, a jej marzeniem jest ożywić szkolny klub teatru. Licealista, twierdząc, że nie ma nic innego do roboty, postanawia jej pomóc osiągnąć ten cel, wraz z pomocą czterech innych dziewcząt. Odtąd jego życie nie było już takie nudne, jakie kiedyś prowadził.

Clannad, a potem Clannad ~After Story~, opowiada historię Okazakiego i Nagisy. Obie serie Clannad można zaliczyć w równym stopniu do "wyciskaczy łez", komedii i romansu.

Anime[edytuj | edytuj kod]

22-odcinkowa seria anime studia Kyoto Animation miała swoją premierę w japońskiej stacji telewizyjnej TBS 4 października 2007 roku. Emisja zakończyła się 28 marca 2008 roku. Anime było nadawane również na stacjach MBS, CBC i BS-i. Clannad zostało wyreżyserowane przez Tatsuyę Ishiharę.

Clannad ~After Story~

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Okazaki Tomoya - główny bohater serii. Lubi żartować sobie ze swojego przyjaciela Sunohary. Na początku zostaje pokazany jako osoba, która nie chce mieć dziewczyny, ale w końcu zakochuje się w Nagisie.

Furukawa Nagisa - także główna bohaterka serii. Jej rodzice prowadzą piekarnię, w której zresztą sami mieszkają. Z powodu ciężkiej choroby rok temu nie otrzymała promocji do następnej klasy. Jej marzeniem jest ożywić szkolny klub teatru.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Autorem mangi, jeśli chodzi o fabułę, jest Key, ale rysowaniem zajęli się: Misaki Juri, Fujii Rino, Shaa, Sumiyoshi Yukiko. Powstawała w latach 2005 - 2009.

Light Novel[edytuj | edytuj kod]

Light novel nosi tytuł Official Another Story Clannad: On the Hillside Path that Light Watches Over. Autorami są Maeda Jun, Suzumoto Yūichi, Kai i Tōya Okano. Powieść ilustrowaną wydało MediaWorks w terminie 30 lipca 2004 roku do 30 sierpnia 2005 roku w Japonii.

Galeria[edytuj | edytuj kod]