Yandere

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kotonoha Katsura ze School Days, przykład osobowości yandere.

Yandere (jap. ヤンデレ?) to japoński termin, którym określa się postać anime, mangi lub gier o specyficznym zachowaniu. Osoba yandere na początku opowieści jest miła i przyjazna (często nieśmiała, niewinna), lecz w określonych przypadkach ujawnia się jej ukryta, psychopatyczna strona. Zwykle dzieje się to, gdy ktoś zanadto zbliża się do jej ukochanego i wtedy zazdrość uaktywnia jej mroczną stronę – wtedy to posuwa się do grożenia śmiercią lub nawet używa wobec takiej osoby przemocy. Określenie to pochodzi od połączenia słów yan (jap. ヤン?) (co oznacza chorobę psychiczną lub emocjonalną) oraz dere (jap. デレ?), czyli okazywanie uczuć. Osoby o charakterze yandere zazwyczaj używają skrajnej przemocy do okazywania uczuć wobec obiektu westchnień – zwykle ma to miejsce, gdy miłość nie jest jeszcze odwzajemniona, potem swoją psychopatyczną stronę przelewa na tych, których podejrzewa o chęć odebrania jej ukochanego.

Yangire to typ osobowości podobny do yandere, ale tutaj stan psychopatyczny wywołują powody o podłożu innym niż miłosny.

Geneza oraz kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Postacie o charakterze yandere spotkały się z dużą ilością krytyki z powodu nadmiernej przemocy. Ten typ osobowości został po raz pierwszy użyty w Mobile Suit Zeta Gundam w 1985 roku, a termin zaczął być używany na początku XXI wieku. Samo słowo yandere powstało w Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS i zostało użyte do opisu postaci psychicznie chorej i gwałtownie rozładowującej emocje na przypadkowych ofiarach.

Niektóre postacie yandere[edytuj | edytuj kod]

Podobne[edytuj | edytuj kod]