Tsundere

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aisaka Taiga - postać z Toradory! oraz przykład osoby z zachowaniami tsundere

Tsundere (jap. ツンデレ tsundere?) to japoński proces rozwoju postaci, który opisuje osobę początkowo zimną emocjonalnie, a nawet wrogą wobec innych osób, która następnie stopniowo ociepla swoje kontakty z innymi. Słowo to pochodzi z japońskiego tsun tsun (jap. ツン ツン?), co oznacza odwrócenie się z obrzydzeniem, i dere dere (jap. デレデレ?) czyli mówienie pieszczotliwie o innych. Na początku można było spotkać to słowo w grach typu bishōjo, teraz jest częścią słownictwa otaku, używany w takich miejscach jak Kawiarnie Pokojówek, mangi, light novel, a nawet w środkach masowego przekazu. Termin został spopularyzowany w grze Kimi ga Nozomu Eien.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku nekomimi, tsundere uważane jest jako "moe-inspirująca" cecha charakteru. Pojęcie te używane jest coraz częściej w Japonii np. tsundere w Kafejce otwartej w Akihabarze lub w produktach o tematyce tsundere (np. zestaw przenośnej telewizji Tommiego). Pojęcie to jest coraz częściej odzwierciedlenie w wydawanych anime, od dłuższego czasu wywołuje dyskusje na temat znaczenia pojęcia i jego pochodzenia w Internecie od Lucky Star Lucky Channel do Melancholy of Haruhi Suzumiya, gdzie klasyfikują postacie jako "tsundero-genne". Inną przyjętą definicją tsundere jest dziewczyna, która posiada wewnętrzne, buntownicze nastawienie do innych. Najczęściej skierowana jest w stronę głównego bohatera, zazwyczaj mężczyzny, który jest krytykowany w taki czy inny sposób. Wraz z rozwojem akcji jej uczucie do niego ogrzewa się, a czasem nawet zakochuje się w nim.

Organizator Comiketów Ichikawa Koichi opisał Lum Invader z Urusei Yatsura jako pierwszą moe-tsundere. Inne postacie z mang i anime takich jak Melancholy of Haruhi Suzumiya, Love Hina, Naruto, Genshiken, Toradora!, Lucky Star i Saber z Fate/stay night nie są określane jako tsundere pomimo posiadania przez nich cech typowych dla tsundere. Rie Kugimiya to jedna z najsławniejszych seiyū specjalizująca się w podkładaniu głosów pod postacie tsundere w takich anime jak: Shana z Shakugan no Shana, Louise z Zero no Tsukaima i Nagi z Hayate no Gotoku!.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W dzielnicy Akihabara w Tokio pojawiło się już "tsundere Cafe", a słowo "tsunderera", przypomina angielskie słowo "Cinderella" (kopciuszek) zapisane w katakanie, zostało nominowane do nagrody w 2006 r. w kategorii modne słowo, wskazujące że kultura "tsundere" może stać się bardziej widoczna w przyszłości.
  • Fabryka zabawek Tomy Co wyprodukowała pierwszy na świecie "tsundere" przenośny telewizor, który daje wskazówki audio z ostrym głosem, który stopniowo staje się milszy.
  • Tsundere jest dobrze znane wśród społeczności otaku w Japonii i dorównuje popularnością moe.

Podobne[edytuj | edytuj kod]