Tsundere
Tsundere (jap. ツンデレ tsundere?) to japońskie słowo określające specyficzny typ charakteru: człowieka z pozoru zimnego i szorstkiego, który w głębi duszy jest troskliwy i ciepły. Określenie dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Typ tsundere nie chce, bądź nie potrafi wyrażać wprost swoich uczuć, przy czym mowa tu o uczuciach pozytywnych jak miłość, sympatia czy troska. Tsundere skrywa przed otoczeniem fakt, że kogoś lubi, kocha lub, że na kimś mu zależy. Tsundere z pozoru jest twardy, zimny lub nieprzyjemny, bywa agresywny i opryskliwy, często głośno narzeka lub krzyczy na osoby w swoim otoczeniu, wliczając w to ludzi, których bardzo lubi. Istotne jest, że tego typu zachowanie ma zawsze na celu dobro innych, tsundere nie jest sadystą, nie czerpie satysfakcji z dręczenia innych. Tsundere swoje uczucia okazuje zwykle przez czyny, przy czym stara się pozostać anonimowym. Wraz z upływem czasu - zwykle przypadkowo - wychodzi na jaw jak wiele tsundere robi lub już zrobił dla dobra osób bliskich (ukochanego, krewnych, sąsiadów czy przyjaciół). Przyparty do muru tsundere najczęściej wyjawia prawdziwe motywy swoich działań (np. zrobiłam/łem to bo cię kocham), jednak wyjawienie prawdy nie skutkuje zmianą charakteru osoby tsundere, zmianie ulega za to podejście otoczenia do osoby tsundere - gdy ludzie uzmysłowią sobie ile zawdzięczają osobie tsundere, są skłonni znacznie więcej jej wybaczyć (np. ciągłe narzekanie), przestają traktować poważnie wiele zachowań tsundere np. wybuchy złości.
Słowo tsundere pochodzi z japońskiego tsun tsun (jap. ツン ツン?), co oznacza odwrócenie się z obrzydzeniem, i dere dere (jap. デレデレ?) czyli mówienie pieszczotliwie o innych. Na początku określenie było używane w grach typu bishōjo, obecnie nie tylko weszło do słownictwa otaku, ale jest też używane w mowie potocznej i w środkach masowego przekazu. Termin został spopularyzowany w grze Kimi ga Nozomu Eien.
Terminologia[edytuj | edytuj kod]
Podobnie jak w przypadku nekomimi, tsundere uważane jest jako "moe-inspirująca" cecha charakteru. Określenie tsundere używane jest coraz częściej w Japonii np. w Kafejce otwartej w Akihabarze lub w produktach o tematyce tsundere (np. zestaw przenośnej telewizji Tommiego). Pojęcie to jest coraz częściej używane w wydawanych mangach i anime. Od dawna prowadzone są dyskusje na temat znaczenia pojęcia i jego pochodzenia w Internecie od Lucky Star Lucky Channel do Melancholy of Haruhi Suzumiya, gdzie klasyfikują postacie jako "tsundero-genne".
Organizator Comiketów Ichikawa Koichi opisał Lum Invader z Urusei Yatsura jako pierwszą moe-tsundere. Inne postacie z mang i anime takich jak Melancholy of Haruhi Suzumiya, Love Hina, Naruto, Genshiken, Toradora!, Lucky Star i Saber z Fate/stay night nie są określane jako tsundere pomimo posiadania przez nich cech typowych dla tsundere. Rie Kugimiya to jedna z najsławniejszych seiyū specjalizująca się w podkładaniu głosów pod postacie tsundere w takich anime jak: Shana z Shakugan no Shana, Louise z Zero no Tsukaima i Nagi z Hayate no Gotoku!.
Przykłady postaci tsundere[edytuj | edytuj kod]
- Kirino Kousaka - Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai
- Sagiri Izumi - Eromanga Sensei
- Ayato - Tokyo Ghoul