Naruto
Naruto – manga stworzona przez Masashiego Kishimoto oraz adaptacje telewizyjne (anime) na jej podstawie.
Fabuła serii opowiada o losach pewnego chłopca imieniem Naruto. Ze względu na swoją przeszłość główny bohater jest początkowo traktowany z wyraźną niechęcią lub po prostu ignorowany przez mieszkańców rodzinnej wioski. Postanawia zyskać akceptację i zaufanie ludzi w swoim otoczeniu przez otrzymanie tytułu hokage.
Manga[edytuj | edytuj kod]
Manga została opublikowana po raz pierwszy w roku 1999 przez wydawnictwo Shueisha w numerze 43/99 japońskiego tygodnika Shonen Jump. Aktualnie wydano 59 tomów. Początkowe 238 rozdziałów stanowi pierwszą część historii. Rozdziały od 239 do 244 tworzą gaiden, granicę, pomiędzy pierwszą, a drugą serią. Wszystkie pozostałe stanowią drugą część, będącą kontynuacją historii po dwóch i pół latach. W ciągu lat wydawnictwo Shueisha wydało w Japonii 59 tomów, z których pierwsze 27 stanowią pierwszą serię, a pozostałe drugą. Pierwszy tom był wydany 3 marca 2000 roku. Ponadto ukazały się ani-mangi bazujące na filmach pełnometrażowych, również wydane przez Shueisha. Shueisha wydawała w Japonii również serię na telefony komórkowe.
W Polsce Naruto zostało zlicencjonowane przez wydawnictwo mangowe Japonica Polonica Fantastica. Pierwszy tom pojawił się w 2003 roku. Seria jest nadal tłumaczona. Do tej pory ukazało się 55 tomów.
Fabuła[edytuj | edytuj kod]
Dwanaście lat przed wydarzeniami, na których koncentruje się seria, Kyuubi- demoniczny lis, o dziewięciu ogonach, zaatakował wioskę Konoha. Posiadał niewyobrażalnie wielką moc. Pojedyncze machnięcie jednego, z jego dziewięciu ogonów, było w stanie stworzyć tsunami lub zniszczyć górę. Atak spowodował chaos i śmierć wielu ludzi. Sytuację opanował Czwarty Hokage, który pokonał Dziewięcioogoniastego. Poświęcając swoje własne życie i oddając duszę Bogu Śmierci, zapieczętował połowę mocy demona, wewnątrz nowo narodzonego dziecka – własnego syna, Naruto. Czwarty Hokage, po zapieczętowaniu Kyuubiego, został uznany za bohatera.
Zasada, ustanowiona przez Trzeciego Hokage, zabroniła mieszkańcom osady opowiadać o tamtym zdarzeniu komukolwiek. Naruto dorastał w samotności, bez przyjaciół, rodziny. Szukał uznania i uwagi w jedyny sposób, jaki znał – poprzez popisywanie się i rozrabianie.
Anime utrzymuje równowagę pomiędzy dramatem, a komedią, dodając do tego mnóstwo akcji. Seria śledzi dojrzewanie i rozwijanie umiejętności Naruto oraz jego przyjaciół, akcentując ich wzajemne interakcje i wpływ przeszłości na ich osobowości. Naruto odnajduje przyjaciół w Sasuke Uchiha i Sakurze Haruno. Tych dwoje młodych ninja,zostało wybranych, by razem z Naruto, utworzyć trzyosobową drużynę, pod dowództwem doświadczonego nauczyciela Kakashiego Hatake. Z biegiem akcji Naruto zdobywa przyjaźń dziewięciu innych geninów, z jego byłej klasy, których spotka ponownie w czasie egzaminu na chunina. Bohaterowie rozwiną nowe umiejętności, poznają lepiej siebie i innych mieszkańców osady oraz przeżyją własne przygody.
Naruto kładzie silny nacisk na związki przyczynowo-skutkowe. Głównym tematem jest potrzeba akceptacji, oraz związek z drugą osobą (przyjaźń), który sprawia, że bohater staje się silniejszy.
Pierwsza seria składa się z 220 epizodów, części opartej na mandze, a części fillerów. Jeśli chodzi o drugą serię- Naruto Shippuudena, od 19 kwietnia można oglądać 259 epizod. Seria nadal trwa.
Anime[edytuj | edytuj kod]
Filmy pełnometrażowe[edytuj | edytuj kod]
Do tej pory powstało 8 filmów pełnometrażowych, opowiadających kolejne historie o Naruto i jeden jest w fazie produkcji. Filmy zostały stworzone przez:
- Tensai'a Okamurę,
- Hirotsugu Kawasakiego,
- Toshiyuki Tsuru,
- Hajime Kamegakiego,
- Masahiko Muratę (trzy filmy Naruto Shippuden),
- Hayato Date.
Za oprawę muzyczną odpowiadają Toshio Masuda oraz Yasuharu Takanashi (od czwartej odsłony).
W Polsce powyższe filmy obejrzeć można tylko na kilku stronach internetowych, mających zbiór wielu seriali animowanych i kreskówek.
Popularność[edytuj | edytuj kod]
Jej długość i popularność jest porównywana do innej sławnej, nastawionej na akcję mangi typu shonen autorstwa Akiry Toriyamy – Dragon Balla. Od powstania Naruto jego wielbiciele stworzyli wiele fanowskich stron internetowych, zawierających szczegółowe informacje, poradniki i fora dyskusyjne. Kilka pierwszych i najbardziej popularnych stron, nakierowanych na anglojęzycznych odbiorców, pojawiło się na krótko po tym, jak pierwszy angielski tom mangi ukazał się w lipcu 2003. Na podstawie serii stworzono grę karcianą.
Do czasu debiutu anime w północnoamerykańskiej telewizji w 2005 roku, wiele grup, zajmujących się skanowaniem i amatorskim tłumaczeniem, przetłumaczyło serię i udostępniło do bezpłatnego pobierania w internecie. Pomimo, grożących za to sankcji prawnych, pozostało kilka grup, które wciąż tłumaczą nowe odcinki Naruto, ze względu na duży odstęp między angielską, a japońską wersją.
Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]
Naruto - japoński wyraz odnoszący się do przedmiotów o spiralnym wyglądzie, takich jak ciasto ze zmielonej ryby gotowane na parze czy wielkie wiry wodne. Może odnosić się również do: