Ramen

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowe Ramen

Ramen (jap. 拉麺 bądź ラーメン rāmen?) – japońskie danie składające się z rosołu, makaronu i innych składników w zależności od receptury. Ramen do Japonii przywędrował z Chin i różni się od tradycyjnych japońskich zup tym, że zawiera mięso, podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosowało się głównie ryby i warzywa. Ramen trafił do Japonii w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Obecnie stanowi jeden z najczęściej spotykanych fast-foodów.

Główne składniki:[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „ramen” pochodzi od "zjaponizowanej" wymowy zwrotu „la mian” (拉麺) oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej stosowanego w Chinach. Stanowi on główny składnik dodawany do zupy. Sama płynna baza natomiast przyrządzona jest na bazie wieprzowiny i wywaru z kości wieprzowych. Prócz nich w skład zupy wchodzić mogą ryby i owoce morza, warzywa (biała rzodkiew daikon, kapusta pekińska, pędy bambusa, cebula, kukurydza), wodorosty, mięso wieprzowe i drobiowe (często w formie pulpetów), gotowane na twardo jajka, nasiona sezamu. Zupa często przyprawiana jest też sosem sojowym lub (rzadko) miso.

Rodzaje Ramen:[edytuj | edytuj kod]

Ramen nie ma sformalizowanego przepisu. Każdy kucharz i serwujący go lokal wymyśla własną recepturę. Wyróżnia się też kilkadziesiąt jej typów. Do najpopularniejszych gatunków należą:

- Shio stanowiąca najbardziej podobną do typowych, chińskich zup odmianę ramenu. Podobnie jak one jest rodzajem lekkiego, odtłuszczonego rosołu przyrządzanego na bazie kurzego mięsa lub wieprzowiny. W jej skład wchodzi głównie drób lub pulpety drobiowe, ryby, kapusta pekińska, cebula lub szczypiorek, pory i pędy bambusa.

- Tonkotsu to ramen wieprzowy, gotowany zup na kościach. W efekcie posiada gęstą konsystencję i jest dość tłusty. Do zupy dodaje się niewielkich ilości warzyw i czasem mięsa. Często serwowany jest z pastą z nasion sezamu.

- Shoyu to ponownie rosół z kurczaka czasem z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny. Doprawia się go sosem sojowym, przez co jest ciemniejszy od innych rodzajów. Główne dodatki zupy obejmują szczypiorek, wodorosty, jajka na twardo, pędy bambusa i soi. W odróżnieniu od rodowitych zup japońskich tą odmianę często się ostro przyprawia za pomocą czarnego pieprzu, oleju chili lub pieprzu syczuańskiego.

- Miso to silnie "zjaponizowana" odmiana potrawy pochodząca z Hokkaido. Przyrządzana jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb oraz silnie przyprawiana pastą miso. Podaje się ją wraz z dodatkiem kiełków sojowych, sezamu, cebuli, wieprzowiny, kapusty pekińskiej, białego pieprzu i czosnku.

przepis:[edytuj | edytuj kod]

SKŁADNIKI NA ZUPĘ

6 l wody 2 kg surowego kurczaka (z kośćmi) 1 średnia cebula 1-2 marchewki trochę włoszczyzny (może być sama kapusta pekińska lub por) 1 łyżeczka czarnego pieprzu około 1 łyżki stołowej soli

SKŁADNIKI NA „BAZĘ” ZUPY

1 łyżka oleju do smażenia 1 łyżeczka oleju sezamowego 1-2 posiekane lub zmiażdżone ząbki czosnku 1 łyżka posiekanego lub zmielonego świeżego imbiru 100 ml pasty miso 50 ml japońskiego sosu sojowego 1 łyżeczka rozpuszczonej kostki rosołowej chili albo ostre papryczki do smaku sol i pieprz

DODATKI (DO SMAKU I PRZYSTROJENIA)

gotowana wieprzowina pokrojona w wąskie plastry sos sojowy mirin tofu wakame siekana zielona cebulka pokrojone w plastry grzyby shiitake

PRZYGOTOWANIE: Do dużego garnka wlewamy wodę, dodajemy kurczaka, cebulę, marchewkę, ziarenka pieprzu i kapustę pekińską (tudzież por). Doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy na średnim ogniu przez około dwie godziny. Co jakiś czas mieszamy i zgarniamy z wierzchu gromadzącą się pianę. Po tym czasie doprawiamy solą do smaku i kiedy uznamy, że jest odpowiednia, zostawiamy jeszcze przez chwilę na palniku. Na samym końcu odcedzamy zupę. W ten sposób mamy już bazę na ramen. Jeżeli zostanie nam trochę naszego „rosołu”, możemy wykorzystać go później przy innej zupie (niekoniecznie japońskiej).

Kolejnym etapem jest przygotowanie bazy na nasz ramen, który trafi na sam spód miseczki (w niewielkiej ilości). W małym rondelku szykujemy sobie następujące składniki: łyżkę oleju do smażenia, łyżeczkę oleju sezamowego, posiekany drobno czosnek i imbir. Wszystko podsmażamy na średnim ogniu. Następnie dodajemy kolejne składniki: pastę miso, sos sojowy i bulion. Na koniec doprawiamy naszą bazę do smaku wykorzystując chili bądź ostre papryczki (można pokroić w plasterki), sól i pieprz. Gotujemy jeszcze przez około 10 min i odstawiamy na bok.

Kiedy mamy już zupę i bazę zostaje nam już tylko ugotowanie makaronu. Z tym akurat nikt nie powinien mieć problemu. Zalecane jest trzymanie się sposobu przygotowania umieszczonego na odwrocie opakowania.

Jesteśmy już niemalże na końcu naszej kuchennej podróży. Zostało jeszcze przygotowanie dodatków, którymi będziemy dekorować naszą zupę. Ugotowaną wieprzowinę smażymy chwilę na rozgrzanym oleju. Dodajemy sos sojowy, tofu i mirin. Całość gotujemy jeszcze przez kilka minut.

Dobra, mamy już wszystkie elementy składające się na nasz ramen. Pora podać zupę. W pierwszej kolejności do miski wlewamy bazę zupy – tak na 2 cm. Resztę zalewamy rosołem, a następnie dodajemy makaron. Na samym końcu zabieramy się za dekorowanie potrawy. Poza opisanymi wcześniej dodatkami można jeszcze dorzucić pokrojoną drobno cebulkę, wakame tudzież shiitake.

Gotowe! Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko zajadać się ulubionym daniem Naruto ;). Nie zapomnijcie o pałeczkach, bo bez nich ani rusz ;).

Itadakimasu~!


Ciekawostki:[edytuj | edytuj kod]

Ramen był pierwowzorem tzw. zup błyskawicznych.

W pastafarianicznym pseudo-kulcie Latającego Potwora Spaghetti słowo to kończy modlitwy.

Info.png

Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.