Working!!

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Working!!

Working!! (jap. ワーキング!! Wagnaria!!?) - manga autorstwa Karino Takatsu oraz dwa sezony anime studia A-1 Pictures.

Akcja Working!! rozgrywa się w Hokkaido, północnej prefekturze Japonii. Od pewnego czasu do pewnej rodzinnej restauracji przybywa coraz to więcej klientów. Z tego powodu zapadła decyzja dotycząca poszukiwań nowego pracownika. Wyznaczona do tego Popura Taneshima w końcu odnajduje Shoutę, szesnastolatka uwielbiającego wszystko, co małe. Ponieważ Popura to osoba niskiego wzrostu, młodzieniec pomyślał, że zapewne jest dziewczynką uczęszczającą jeszcze do szkoły podstawowej, podczas gdy Taneshima jest od niego starsza o rok. Po wyjściu na jaw całego tego nieporozumienia, Shouta mimo wszystko zdecydował się na pracę w restauracji. Uważał, że etat przy tak uroczej dziewczynie będzie tylko przyjemnością.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Working!! autorstwa Karino Takatsu składa się z dziesięciu wolunimów. Zadebiutowała w magazynie Young Gangan. Publikacją zaś zajmowało się Square Enix począwszy od stycznia 2005 roku.

Okładki poszczególnych tomów[edytuj | edytuj kod]

Anime[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sezon[edytuj | edytuj kod]

Tytuł pierwszego sezonu serii brzmi Working!!, podobnie jak u mangi. Jest to serial animowany studia A-1 Pictures wyreżyserowany przez Yoshimasę Hiraike. Premierowa emisja 13-odcinkowego anime trwała od 4 kwietnia 2010 roku do 26 czerwca tego samego roku na stacji telewizyjnej Tokyo MX.

Drugi sezon[edytuj | edytuj kod]

Drugim sezonem o nazwie Working'!! również zajęło się studio A-1 Pictures, choć tym razem reżyserował je Atsushi Ootsuki. Scenariusz do anime został napisany przez Takao Yoshiokę. Premierowa emisja trwała od 1 października do 10 grudnia 2011 roku. Working'!! także liczy sobie 13 odcinków.

Openingi i endingi[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym sezonie Working!! przedstawiono jeden opening i dwa endingi. Opening stworzony przez Kanę Asumi, Saki Fujitę oraz Eri Kitamurę nosi tytuł Someone Else, natomiast na pierwszy ending, Heart no Edge ni Idomō Go to Heart Edge, odpowiedzialni są Jun Fukuyama, Daisuke Ono i Hiroshi Kamiya. Drugi z utworów przy napisach końcowych to Golden Day. Został użyty tylko w odcinku dziewiątym. Wykonawca to Fujita. W drugim sezonie pojawił się opening Coolish Walk wykonany w niezmiennym składzie, jeśli chodzi o opening pierwszego sezonu. Jeśli chodzi o ending Always Love & Peace!!, to Jun Fukuyama, Daisuke Ono oraz Hiroshi Kamiya ponownie zaśpiewali.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Working!![edytuj | edytuj kod]

Odcinki sezonu pierwszego:

 • Odcinek 1. - Wagunaria e Yōkoso Takanashi, Hataraku. (jap. ワグナリアへようこそ♪小鳥遊、働く。?), Welcome to Wagnaria: Takanashi Works.

Data emisji: 4 kwietnia 2010r.
Krótkie podsumowanie: Od pewnego czasu do pewnej rodzinnej restauracji o nazwie Wagnaria przybywa coraz to więcej klientów. Z tego powodu zapadła decyzja dotycząca poszukiwań nowego pracownika. Wyznaczona do tego Popura Taneshima w końcu odnajduje Shoutę, który zgadza się na zatrudnienie. Takanashi szybko dostosowuje się do poleceń, spotyka się z pracownikami i poznaje ich dziwactwa. Po jakimś czasie młodzieniec znajduje się na tej samej zmianie, co Mahiru Inami. Okazuje się, że to dziewczyna cierpiąca na androfobię. Już przy pierwszym spotkaniu Inami wymierza cios w jego twarz.

 • Odcinek 2. - "Inami, Dansei Kyōfushō. Datte Kowainda mon…" (jap. 伊波、男性恐怖症。だって怖いんだもん…?), "Inami, Androphobic. But I'm Scared…"

Data emisji: 11 kwietnia 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Souta ma problem komunikacji z Inami ze wzglądu na jej androfobię, a sama Mahiru próbuje się zmienić w oczach Takanashiego. Chłopak martwi się również o szaleństwo panujące we Wagnarii, lecz Popura przekonuje go, że oprócz wariatów w restauracji można spotkać też normalnych ludzi.

 • Odcinek 3. - "Yachiyo to Kyōko to Satō… to, Kaette Kita Otoo-san" (jap. 八千代と杏子と佐藤… と、帰ってきた音尾さん?), "Yachiyo, Kyōko, Satō… and the Returning Mr. Otoo"

Data emisji: 18 kwietnia 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Souta zastanawia się, dlaczego Yachiyo cały czas chodzi z kataną przepasaną u boku. Dziewczyna tłumaczy, że jej rodzina zajmuje się wyrobem ostrz. Satou opowiada mu, jak w dzieciństwie Kyouko Shirafuji chroniła Yachiyo i o ich sympatii. Jest też mowa Hyougo Otoo, właścicielu restauracji, ciągle szukającego swojej zaginionej żony.

 • Odcinek 4. - "Sōma, Sawayakasugiru Seinen" (jap. 相馬、さわやかすぎる青年?), "Sōma, An Overly Refreshing Guy"

Data emisji: 25 kwietnia 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Kozue Takanashi, jedna ze starszych sióstr Souty, pojawia się w restauracji. Dzięki jej opowieściom Inami dowiaduje się, że chłopaka ubierano jak dziewczynkę w dzieciństwie. Przy tym doświadczeniu, Takanashi dowiaduje się, że Hiroomi Souma często korzysta z sekretów innych ludzi do zaszantażowania ich, mimo że wydaje się być miły. Wychodzi na jaw też fakt, że przed dołączeniem Takanashiego był on bity przez Inami dużo częściej.

 • Odcinek 5. - "Aru Kaze no Hi ni…, Itsumo to Chigau Wagunaria" (jap. ある風邪の日に…、いつもと違うワグナリア?), "A Different Wagnaria than Usual on a Sick Day"

Data emisji: 1 maja 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Inami stara się przezwyciężyć strach do mężczyzn. Młodsza siostra Takanashiego choruje, więc ten zabiera ją do szpitala. Bez niego praca w Wagnarii wydaje się bardzo ciężka. W końcu Souta powraca do restauracji i wszystko dobrze się kończy.

 • Odcinek 6. - "Sōta no Yūutsu, Takanashi-ke no Onnatachi" (jap. 宗太の憂鬱、小鳥遊家の女達?), "The Melancholy of Sōta, the Women of the Takanashi Family"

Data emisji: 8 maja 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Souta obdarowuje Yachiyo, Popurę i Inami prezentami z okazji Białego Dnia. Po powrocie do domu Takanashi martwi się, że młodsza siostra, Nazuna, wyrośnie na złą osobę. Odcinek jest poświęcony głównie relacjami Takanashiego z siostrami.

 • Odcinek 7. - 久しぶりの音尾と、新しいバイト=山田(!?) (jap. {{{2}}}?), "Otoo Comes Back After a While, and the New Worker = Yamada (!?)"

Data emisji: 15 maja 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Otoo powraca do Wagnarii razem z nową dziewczyną do pracy w restauracji, Yamadą. To niezgrabna szesnastolatka, której (jak stwierdził Takanashi) brakuje zdrowego rozsądku. Nowa członkini zaprzyjaźnia się z Yachiyo, a Otoo traktuje jak ojca.

 • Odcinek 9. - "Kotori-chan Tōjō!!" (jap. ことりちゃん登場!!?), "Kotori-chan Appears!!"

Data emisji: 29 maja 2010 roku
Krótkie podsumowanie: ojciec Inami usłyszał od jej matki, że córka dostała prezent od chłopaka z okazji Białego Dnia, ale dziewczyna starała się ukryć, że to od koleżanki. Aby przekonać się, czy to prawda, ojciec przybywa do Wagnarii i chce zobaczyć się z ową znajomą. Po wyjaśnieniu sprawy między pracownikami, zdecydowano, że Souta przebierze się za dziewczynę, utożsamiając się z wymyśloną postacią, Kotomi. Ojciec Mahiru przekonał się do Kotomi. W trakcie rozmowy z nią wyszło na jaw, że to on spowodował androfobię córki. Po usłyszeniu tego Souta zaczął wygłaszać mężczyźnie wykłady o prawidłowym wychowaniu. Po tym doświadczeniu Inami zdała sobie sprawę, że zakochała się w Takanashim.

 • Odcinek 10. - "Giwaku no Shinsō…, Nazuna Hataraku." (jap. 疑惑の真相…、なずな働く。?), "The Truth to the Suspicion… Nazuna Works."

Data emisji: 5 czerwca 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Kyoko wyjeżdża w podróż służbową, zostawiając Yachiyo w restauracji, co powoduje jej smutek. Wówczas Nazuna przychodzi do Wagnarii. W czasie wizyty widzi, że Inami często zadaje ciosy Takanashiemu i myśli, że jej brat jest masochistą. Souta mówi Inami, że dopóki nie uleczy ją z androfobii, dopóty będzie przy niej.

 • Odcinek 11. - "Ano Koro no Futari, Yachiyo to Satō. To, Yōkoso Takanashi-ke e" (jap. あの頃の二人、八千代と佐藤。と、ようこそ小鳥遊家へ?), "The Two of Them Back Then, Yachiyo and Satō. And, Welcome to the Takanashi Family"

Data emisji: 12 czerwca 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Popura i Yamada błagają Soutę, by znowu przebrał się za Kotomi, jednak ten stanowczo odmawia. Kiedy Souta wraca do domu razem z Inami, zauważają, że Yamada idzie za nimi. W końcu Aoi przyłącza się do nich i wszyscy idą do domu Takanshiego. Tam Kozue dowiaduje się od Yamady, że Inami zakochała się w Soucie.

 • Odcinek 12. - "Nazeka!? no Kessen Zen'ya. Taneshima no Ongaeshi" (jap. なぜか!?の決戦前夜。種島の恩返し?), "What the!? The Last Night Before the Decisive Battle. Taneshima's Repayment"

Data emisji: 19 czerwca 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Popura decyduje się pomóc Inami, co do jej uczuć do Souty. Proponuje chłopakowi randkę z Mahiru, mówiąc, że to ma pomóc wyleczyć ją z androfobii. Souta przystaję na ten pomysł. W przeddzień spotkania Inami zastanawia się, co na siebie włożyć, tymczasem Takanashi zaczyna wątpić, czy przeżyje.

 • Odcinek 13. - "Dēto to Iu Na no "Kessen", Takanashi to Inami no Sorekara..." (jap. デートと言う名の"決戦"、小鳥遊と伊波のそれから...?), "The "Decisive Battle" Known As the Date, What Happens After With Takanashi and Inami..."

Data emisji: 26 czerwca 2010 roku
Krótkie podsumowanie: Souta przybywa na randkę z Inami, jednak dzięki ingerencji Yamady, Popury, a także Soumy, Takanashi został ostatecznie przebrany za Kotomi. Razem z Mahiru odwiedzili parę ładnych miejsc. W końcu Souta próbował chwycić Inami za rękę, co skończyło się ciosem w twarz chłopaka. Następnego dnia pracy wracają do normalnego życia.

Working'!![edytuj | edytuj kod]

Odcinki sezonu drugiego:

 • Odcinek 1. - "Popura no Iji" (jap. ぽぷらの意地?), "Popura's Nature"

Data emisji: 3 września 2011 roku (w przedpremierze), 1 października 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Popura staje się zdenerwowana z powodu ciągłego nazywania ją niewielką przez Soutę

 • Odcinek 2. - "Risō no Kazoku Keikaku" (jap. 理想の家族計画?), "Ideal for Family Planning"

Data emisji: 8 października 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Aoi jest zaciekawiona życiem Otoo, więc namawia Popurę do śledzenia go. Później Popura, zmęczona dokuczaniem Juna, postanawia się na nim zemścić. Mimo planów Taneshimy, zemsta kończy się fiaskiem. Yamada namawia Otoo, by ją zaadoptował.

 • Odcinek 3. - "Suranpu no Wake" (jap. スランプの理由?), "What's Behind the Slump"

Data emisji: 15 października 2011 roku
Krótkie podsumowanie: jedna ze starszych sióstr Souty, Izumi Takanashi, przeżywa kryzys. Zakłada, że jej brat spotyka się z Popurą, a wtedy przestanie się nią opiekować. Postanawia uciec. W efekcie spotyka Mahiru, która stara się rozweselić pisarkę. Tymczasem zamiast Souty tego dnia w Wagnarii zastąpiła go jego siostra, Nazuna. Yamada zauważyła, że pracuje ona lepiej od niej i zrobiło się jej przykro. Z tego powodu siostra Souty pogarsza swoją wydajność, by pocieszyć Aoi. Pod koniec dnia Izumi wraca do domu.

 • Odcinek 4. - "Manhōru Supairaru" (jap. マンホールスパイラル?), "Manhole Spiral"

Data emisji: 22 października 2011 roku
Krótkie podsumowanie:podczas gdy Kyoko i Yachiyo wracają ze sklepu, natrafiają na kobietę wychodzącą z kanałów. Okazuje się, że to żona Otoo, Haruna. Kiedy dziewczyny zastanawiają, co zrobić w tej sytuacji, kobieta znika. Po tym Todoroki czuje się winna, że nie potrafiła nic zrobić.

 • Odcinek 5. - "Wagunaria no Kyodai na Ibukuro" (jap. ワグナリアの巨大な胃袋?), "Wagnaria's Big Stomach"

Data emisji: 29 października 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Jun poucza Kyoko, ponieważ ta zjada mnóstwo jedzenia w restauracji. Później Souta znajduje zagubioną małą dziewczynkę. Zabiera ją więc na zaplecze i każe kierowniczce opiekować się nią. Kyoko dobrze się spisała. Kiedy odnaleziono rodziców dziewczynki o oddano ją, Jun podarował Kyoko trochę jedzenia. Mimo że wszystko dobrze się skończyło, Takanashi trochę żałował, że nie może zaadoptować uroczej małolaty.

 • Odcinek 6. - "Shūnin, Kainin, Mō Kannin" (jap. 就任、解任、もう堪忍?), "Hired, Fired, Tired"

Data emisji: 5 listopada 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Popura i Jun przeziębili się, więc Kyoko odesłała ich do domów. W zastępstwo za pracowników wezwała dwóch członków swojego gangu, Mitsuki i Youheia, którzy byli też rodzeństwem. Zatrudnieni w restauracji wkrótce spostrzegli, jak bardzo nowo przyjęci się ze sobą nie dogadują.

 • Odcinek 7. - "Koi no Baddo Chūningu" (jap. 恋のバッドチューニング?), "Bad Tuning of Love"

Data emisji: 12 listopada 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Mahiru spotyka chłopca nazywającego się Kirio Yamada. Twierdzi, że poszukuje młodszej siostry. Souta widzi ich razem, a po tym staje się przygnębiony. Kozue przebiera kelnerki Wagnarii w stroje zwierząt.

 • Odcinek 8. - "Aa, Imōto yo!" (jap. 嗚呼、妹よ?), "Oh, My Little Sister!"

Data emisji: 19 listopada 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Takanashi odkrywa, że Nazuna stała się wyższa, co wprowadza go w przygnębienie i obawy, że niedługo będzie taka, jak jego starsze siostry. Kirio przychodzi do Wagnarii, by szukać swojej siostry, ale został odciągnięty od spotkaniem z Aoi.

 • Odcinek 9. - "Ai wa Konna ni Gurōbaru" (jap. 愛はこんなにグローバル?), "Love is So Global"

Data emisji: 26 listopada 2011 roku
Krótkie podsumowanie: Yachiyo wybiera się razem z Junem, by wybrać jej telefon komórkowy. Tymczasem Kozue próbuje zachęcić do siebie Youheia. Mitsuki z tego powodu sprawia wrażenie zazdrosnej.

 • Odcinek 10. - "Kētai, Mōmantai" (jap. ケータイ無問題?), "Cellphone, No Problem"

Data emisji: 3 grudnia 2011 roku

Więcej informacji wkrótce.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Working'!!

Pracownicy Wagnarii[edytuj | edytuj kod]

Souta Takanashi (jap. 小鳥遊 宗太 Takanashi Sōta?) - główny bohater, szesnastolatek. Uwielbia wszystko, co małe i urocze. Popura ma zwyczaj przekręcania jego nazwiska i nazywania go Katanashi, jednak on pozwala jej na to, ponieważ uważa, że to kawaii. Zazwyczaj nie lubi starszych od siebie kobiet. Ma cztery siostry.
Popura Taneshima (jap. 種島 ぽぷら Taneshima Popura?) - niska siedemnstolatka. Często spotyka się z fascynacją Souty do jej osoby oraz dokuczaniem Juna. Dobrze dogaduje się z koleżankami z pracy, a także często pomaga im w rozwiązywaniu problemów.
Mahiru Inami (jap. 伊波 まひる Inami Mahiru?) - siedemnastolatka, koleżanka z pracy Souty. Cierpi na androfobię i często wyżywa się na Takanashim. Przez jego uprzejmość i pomoc w rozwiązaniu problemu, zakochała się w nim.
Kyouko Shirafuji (jap. 白藤 杏子 Shirafuji Kyōko?) - dwudziestoośmioletnia kierowniczka Wagnarii. Ma w zwyczaju zjadanie zasobów restauracji i dań zrobionych dla niej przez Yachiyo. Zazwyczaj nie jest zainteresowana problemami zatrudnionych.
Yachiyo Todoroki (jap. 轟 八千代 Todoroki Yachiyo?) - dwudziestolatka, która ma zwyczaj noszenia przy sobie katany. Jest najlepszą przyjaciółką Kyoko i często robi jej desery.
Jun Satou (jap. 佐藤 潤 Satō Jun?) - dwudziestoletni kucharz w Wagnarii. Lubi dokuczać Popurze. Czesto przebywa w towarzystwie Hiroomiego. Zakochał się w Yachiyo.
Hiroomi Souma (jap. 相馬 博臣 Sōma Hiroomi?) - wesoły i zawsze uśmiechnięty kucharz w restauracji. Jest w posiadaniu wielu wstydliwych informacji, dzięki którym może z łatwością szantażować ludzi. Przed zatrudnieniem Souty był bity przez Inami.
Aoi Yamada (jap. 山田 葵 Yamada Aoi?) - tajemnicza szesnastolatka, sprowadzona do Wagnarii przez Otoo. Nie jest zbyt chętna do pracy i brak jej zdrowego rozsądku.
Hyougo Otoo (jap. 音尾 兵吾 Otoo Hyōgo?) - właściciel restauracji. Większość czasu przebywa poza nią, szukając swojej zaginionej żony, Haruki. Co jakiś czas zagląda do Wagnarii i wręcza Kyoko czekoladki.
Maya Matsumoto (jap. 松本 麻耶 Matsumoto Maya?) - osiemnastoletnia pracownica Wagnarii. Chodzi w czerwonych okularach i jest jedyną normalną zatrudnioną osobą w tej restauracji.

Rodzina Takanashiego[edytuj | edytuj kod]

Kazue Takanashi (jap. 小鳥遊 一枝 Takanashi Kazue?) - najstarsza siostra Souty. Z zawodu jest prawniczką. Próbuje utrzymywać wrażenie niezłomnej, opanowanej i zdecydowanej kobiety, jednak czasami daje się ponieść emocjom.
Izumi Takanashi (jap. 小鳥遊 泉 Takanashi Izumi?) - druga z sióstr Souty. Zajmuje się pisaniem powieści. Ciągle przesiaduje w swoim ciemnym pokoju, ubiera się niedbale i w kolorach czerni. Jest uzależniona od pomocy brata.
Kozue Takanashi (jap. 小鳥遊 梢 Takanashi Kozue?) - trzecia siostra Souty. Z zawodu instruktor aikido. Prowadzi bujne życie towarzyskie, często rozpacza z powodu rozstań z chłopakiem i upija się alkoholem.
Nazuna Takanashi (jap. 小鳥遊 なずな Takanashi Nazuna?) - jedyna młodsza siostra Souty, ma dwanaście lat. Czasami zastępuje brata w pracy i wspiera go w rodzinie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]