Biały Dzień

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biały Dzień (jap. ホワイトデー Howaito dē?, od ang. White Day) – święto japońskie przypadające 14 marca, czyli miesiąc po Walentynkach. Według japońskiego obyczaju w Walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom, zwyczajowo coś czekoladowego, zaś w Biały Dzień mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się, dając prezenty płci żeńskiej.

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

Biały Dzień jest obecnie obchodzony w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Święto to zaczyna również zdobywać dużą popularność w Hongkongu, gdzie wpływy japońskie są bardzo silne.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Święto zostało ustanowione w Japonii w 1978 przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego (jap. 全国飴菓子工業協同組合 Zenkoku Amegashi Kogyō Kyōdōkumiai?, skr. 全飴協 – zen’amekyō) jako „odpowiedź” na jednostronne obchody Walentynek, w których tylko kobiety wręczały upominki. Początkowo za najlepszy podarunek uważane były pianki, od których pochodzi pierwotna nazwa – Dzień Pianek (ang. Marshmallow Day), później zmieniono ją na bieżącą. Obecnie zakres wręczanych upominków nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy i obejmuje również prezenty takie jak kwiaty, biżuteria, bielizna itd.

Info.png

Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.