Pocky

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opakowania pocky o smaku truskawkowym i czekoladowym

Pocky (jap. ポッキー Pokkī?, [pokːiː]) to japońskie smakołyki stworzone przez Ezaki Glico Company. Są to biszkoptowe paluszki w polewie (np. czekoladowej). Czasami spotykane w Europie pod nazwą "Mikado", zaś w Malezji znane jako "Rocky".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pocky powstały w 1966 roku, kiedy to Ezaki Glico Company wyprodukowało smakołyki w polewie czekoladowej. Słodycze otrzymały nazwę "pocky", w oparciu o wyraz dźwiękonaśladowczy do odgłosu przegryzania produktu. Później, w 1971 roku, firma dała początek biszkoptowym paluszkom w polewie migdałowej. Następnym wyrobem były pocky z truskawkowym lukrem - w 1977 roku. Słodycze szybko po tym zyskały ogromną popularność, dlatego obecnie dostępnych jest coraz więcej nowych smaków, na przykład:

Pocky na świecie[edytuj | edytuj kod]

Pocky wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony Japończyków, zwłaszcza japońska młodzież, ale okazuje się, że słodkości stały się popularne również na rynku zagranicznym. Dzisiaj najbardziej rozchwytywane okazują się być nie tylko w Japonii, ale także w innych zakątkach świata, najbardziej w Korei Południowej, Chinach, Malezji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii (http://pocky.glico.com/world/). Z powodu rozsławienia po świecie szybko wytworzyły się inne określenia na pocky:

  • Mikado europejskie "Pocky" (Produkowane przez Mondelez International na zlecenie Glico Japan)
  • Rocky jest malezyjską wersją nazwy "Pocky".
  • Pepero jest koreańskim odpowiednikiem "Pocky", produkowanym przez firmę LOTTE.

Pocky w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pocky nie są tak łatwo dostępne w Polsce jak na przykład we Wielkiej Brytanii, bądź w Niemczech. Można jednak je spotkać w wybranych sklepach. Jeśli chodzi o najłatwiejszy sposób zakupienia tych produktów, to poleca się polskie serwisy internetowe oferujące japońskie słodkości, np. Yatta.pl.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

  • Japońskie słodycze często mają swoje miejsce w anime. Przykładowo pojawiły się w Ga-Rei: Zero, Onegai Teacher i Lucky Star.
  • Pocky pojawiły się też w piosenkach amerykańskiego zespołu Superchunk. Jeden z ich albumów został nazwany No Pocky for Kitty.