Otaku

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Otaku (jap. おたく lub オタク otaku?) – termin, którym w Japonii określa się wielkiego fana danej idolki, sportu, dziedziny sztuki, filmu, komiksu itp., który nie widzi poza nim świata. Poza Japonią używa się go do określenia każdego miłośnika mangi i anime.

W języku polskim powoli pojawiają się także określenia mangowiec i mangówka, jednak niezbyt dobrze przyjmują się w polskim środowisku miłośników japońskiej popkultury ze względu na pejoratywne nacechowanie.

Znaczenie słowa otaku w Japonii i poza nią[edytuj | edytuj kod]

W Japonii słowo otaku ma negatywne zabarwienie, co wiąże się z tragicznym incydentem, jaki miał tam miejsce – Tsutomu Miyazaki, miłośnik brutalnych hentai anime i mang, zamordował kilka młodych dziewcząt, wzorując się na tym, co zobaczył w swoich ulubionych produkcjach. Poza Krajem Kwitnącej Wiśni termin nie ma jednak negatywnego znaczenia, a sami zainteresowani z dumą określają się mianem otaku.

Otaku w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

Wizerunek japońskich otaku został przedstawiony m.in. w anime Otaku no video (1992), będącym swego rodzaju paradokumentem, NHK ni yōkoso! (2006), Genshinken (2004), Densha otoko czy Lucky Star (2007), Nogizaka Haruka no Himitsu (2008),. W równie szyderczy sposób otaku przedstawił zespół E-Rotic w piosence Manga Maniac.

Otaku jako subkultura[edytuj | edytuj kod]

W Japonii otaku można uznać za osobną subkulturę – mają oni swoje miejsca spotkań (najbardziej znanym z nich jest tokijska dzielnica Akihabara), żargon itp. Wielu z nich tworzy dōjinshi, a niektórzy zaczynają później tworzyć własne mangi i anime. Założyciele Gainaksu, jednego z najbardziej znanych i poważanych japońskich studiów animacyjnych, wywodzą się właśnie z kręgu miłośników komiksu i animacji, a ich pierwszym sukcesem była krótka animacja stworzona na potrzeby 20. dorocznego Nihon SF Taikai (Narodowego Japońskiego Konwentu Science-Fiction), szerzej znanego jako Daicon III (taką samą nazwę nosi również rzeczona animacja).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Info.png

Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.