Odango

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akari Akaza, bohaterka serii Yuru Yuri, również preferuje fryzury typu odango.

Odango (jap. お団子 odango?) to japońskie określenie mające swoje pochodzenie od wyrazu dango (są to tradycyjne japońskie kluski). Termin ten oznacza fryzurę ułożoną z dwóch kulistych koków (czasem wyróżniamy tylko jeden - upinany wysoko z tyłu), każdy po jednej stronie głowy. Mogą odstawać z nich włosy, tworząc warkocze lub kuce. Istnieje również podobny termin odango atama (jap. お団子頭?) używany jest zazwyczaj w anime, mangach lub visual novel. Z definicji opisuje każdą osobę, która włosy ma układać w ten sposób. Oczywiście określeniem posługujemy się również do opisu osób rzeczywistych oraz samego stylu, choć zdarza się to rzadziej. Jedną z najbardziej znanych bohaterek z włosami zaczesanymi odango jest Usagi Tsukino z serialu Czarodziejka z Księżyca.

W Chinach podobny styl uczesania był bardzo popularny do początków XX wieku, a dzisiaj używa się go głównie z okazji oficjalnych spotkań. Chińska odmiana różni się od typowego odango tym, że jest neutralna płciowo oraz od koków nie powinny odstawać uporządkowane włosy. Malowidła przedstawiające chińskie dzieci pokazują dziewczynki z takim uczesaniem oraz chłopców mających pojedynczy kok z tyłu głowy.

Znane postacie z tym uczesaniem to m.in. Chun Li z serii Street Fighter, Shampoo z Ranma ½, Tenten z Naruto czy Miaka Yuki z Fushigi Yūgi. Znane osobistości z tym lub podobnym uczesaniem to m.in. Melanie Brown z zespołu Spice Girls, Marguerite Moreau jako Jessie w filmie Queen of the Damned i wokalistka Björk.