Visual Novel

Z Anime-Wiki
(Przekierowano z Visual novel)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dopisz coś

Ta strona to tylko zalążek artykułu.
Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Przykładowe okno gry. Grafika pochodzi z tutorialu Ren'py

Visual Novel (jap. ビジュアルノベル bijuaru noberu?) lub w skrócie VN - rodzaj gier komputerowych najczęściej produkcji japońskiej. Jak nazwa wskazuje jest to "wizualna powieść", w której mamy w tle melodię, głosy postaci, odgłosy (np. zamykanych drzwi), tekst (dialogi, monologi lub myśli bohatera bądź bohaterów) oraz obraz najczęściej z postacią lub postaciami. Czasami gry typu VN są ekranizowane w formie anime, bądź rzadziej są wydawane mangi na ich podstawie.


W Visual Novel gra się czytając tekst i czasami wybierając odpowiednią opcje. Podejmowane przez nas decyzje mogą spowodować rozwinięcie fabuły w innym kierunku. Visual Novel nie posiadające rozgałęzień zostały nazwane przez fanów Kinetic Novel, od serii gier wydanych pod tym samym tytułem. Innymi przykładami są np. Narcissu i Narcissu -Side 2nd. Wybierane opcje w niektórych tytułach mogę się sumować i dawać efekty jedynie w późniejszym czasie.

Sound a Visual Novel[edytuj | edytuj kod]

Grając w tego typu gry możecie natrafić na Sound Novel. Różnicami między tymi dwoma było to, że Visual Novel bardziej było nakierowane na obraz, a Sound Novel na dźwięk(nie chodzi tu o odgłosy postaci). Jednak z postępem technologicznym te granice się praktycznie zatarły. Typowym sound novel jest seria Higurashi no Naku Koro ni.