Nue

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dodaj grafike

Ten artykuł wymaga rozbudowania o grafikę.
Pomóż nam i zrób to teraz ;)

Nue (jap. ?)- Legendanre stworzenie japońskiego folkloru. Jest przedstawiane jako zwierze posiadające głowe małpy, ciało jenota, tygrysie łapy i ogon węża. Według legendy, nue może zmienić się w ciemną chmurę i latać. Ze względu na swój wygląd jest czasem nazywany japońską chimerą. Przynoszą choroby i nieszczęścia.

Według Heike Monogatari cesarz Japonii zachorował po tym jak miał koszmary a ciemna chmura pojawiała się nad jego pałacem każdej letniej nocy w 1153r. Według legendy, samuraj Minamoto Yorimasa zrobił zasadzke na tę chmure. Gdy sie pojawiła strzelił do niej z łuku. Po trafieniu z obłoka wypadł marwy nue. Yorimasu podobno wyrzucił ciało do morza Japońskiego.

W lokalnej historyjce, martwy nue wypłynął na brzeg a miejscowi mieszkańcy w obawie przed klątwą pochowali go. Kopiec który istnieje do dziś jest podobno grobem tego nue.

Entymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo nue pojawia się juz w najstarszych źródłach japońskich takich jak Kojiki (712r) i Wamyō Ruijushō (934r). Ze względu na zapisy w Man'yōgana znana jest historyczna pisownia: nuye. Jednak na tak wczesnym etapie słowo może oznaczać również Drozda.

Heike Monogatari z XIII wieku odnosi się do istot zwanych nue. W niej oprócz wyglądu opisanego wyżej mam też informacje że posiada głos drozda.

Około 1435 roku Zeami Motokiyo napisał piosenke noh pod tytułem Nue

Kultura współczesna[edytuj | edytuj kod]

  • W grze RPG Breath of Fire III nue jest pierwszym bossem w grze.
  • W popularnej mandze i anime Bleach, duch miecza Abarai Renji jest nue.
  • Nue Houjuu z seri Touhou jest nue które potrafi ukryć swoją prawdziwą postać.
  • W 6 odcinku Clannad pomiędzy Fuko i Sunoharą jest konkurs w rzeźbieniu nue.
  • W mandze Nagasarete Airantō Nue jest rywalem numer jeden Pana wschodu.