Rating Game

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rating Game (レーティングゲーム Rētingu Gēmu) jest formą współzawodnictwa między dwoma diabłami oraz ich parostwem. Ten rodzaj pojedynku bardzo przypomina grę w szachy. Jest to ważny element w serii High School DxD.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rating Game powstało wkrótce po tym, gdy jeden z nowych władców piekła, Ajuka Beelzebub, stworzył system Złych Figur. Gra miała służyć zmierzeniu siły danego diabła oraz jego parostwa, która odzwierciedla jego społeczną pozycję w Zaświatach. W nadzwyczajnych okolicznościach, może także służyć do rozstrzygania sporów.

Złe Figury[edytuj | edytuj kod]

Komplet Złych Figur.

Złe Figury (悪魔の駒(イーヴィル・ピース) Īviru Pīsu), znane również jako Diabelskie Figury, są kompletem piętnastu szachowych bierek, które otrzymują wysokoklasowe diabły. Dzięki nim, mogą oni uczynić swoimi sługami inne diabły, lub powołać do diabelskiego życia istoty z innych ras, jak na przykład ludzi, upadłych aniołów, smoki, itp. Grupa sług wysokoklasowego diabła, jest nazywana parostwem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Złe Figury stworzył jeden z nowych władców piekła, Ajuka Belzebub, aby pomóc w uzupełnieni liczby diabłów, których szeregi po wielkiej wojnie zostały ostro przetrzebione. Mimo iż wielu z nich przystosowało się do tego systemu, to konserwatywne środowiska gardzą tym pomysłem, uważając, że czynienie diabłami gatunków niższych, jest niczym innym, jak psuciem rasy. Stworzenie Złych Figur doprowadziło z kolei do stworzenia Rating Game.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z regułami szachów, każdy wysokoklasowy diabeł otrzymuje piętnaście figur; jedną Królową, dwie Wieże, dwóch Skoczków, dwóch Gońców oraz osiem Pionków. Za ich pomocą może wskrzesić dowolną istotę jako diabła, aczkolwiek niektóre z nich (na przykład bogowie), nie mogą stać się diabłami. Bywa również i tak, że w zależności od mocy wskrzeszanej osoby, trzeba czasem zużyć na ten cel więcej niż jedną figurę. Tak na przykład było z Isseiem Hyoudou, na którego Rias musiała poświęcić wszystkich osiem Pionków. Wysokoklasowe diabły mogą się również wymieniać między sobą swoimi sługami, jednak ich wartość musi być sobie równa.

Figury[edytuj | edytuj kod]

Król[edytuj | edytuj kod]

Wysokolasowy diabeł, który przewodzi swojemu parostwu (bez względu na swoją płeć), jest nazywany Królem (王 Ō).

Królowa[edytuj | edytuj kod]

Królowa (女王 Kuīn) jest warta dziewięć Pionków. Posiada ona wszystkie cechy Gońca, Wieży oraz Skoczka, co czyni ją najbardziej zbalansowaną i jednocześnie najpotężniejszą z figur.

Wieża[edytuj | edytuj kod]

Wieża (戦車 Rūku) jest warta pięć Pionków. Wieża posiada olbrzymią siłę i jest dobra zarówno w ataku, jak i w obronie. Jej wadą jest jednak mała szybkość, przez co łatwo może zostać pokonana przez słabszego, ale za to bardziej mobilnego wroga. Za jej pomocą można również wykonać roszadę.

Goniec[edytuj | edytuj kod]

Goniec (僧侶 Bishoppu) jest wart trzy Pionki. Goniec posiada duże umiejętności magiczne, dzięki którym może korzystać z szerokiej gamy zaklęć (obronnych, zaczepnych, leczących, itp.). Jednakże korzystanie z potężnych czarów zużywa jego zapasy energii, co czyni go podatnym na ataki fizyczne.

Skoczek[edytuj | edytuj kod]

Skoczek (騎士 Naito) jest wart trzy Pionki. Skoczek posiada olbrzymią szybkość oraz mobilność, co umożliwia mu przeprowadzanie szybkich ataków i manewrów. Jego wadą jest słaba obrona, co naraża go na silne ataki, jeśli nie zachowa dostatecznej ostrożności. Kolejną wadą Skoczka są jego nogi, które jeśli zostaną zranione, to jego szybkość zmaleje.

Pionek[edytuj | edytuj kod]

Pionek (兵士 Pōn) jest wart jednego Pionka. Jego główną umiejętnością jest Promocja, która umożliwia mu zmienienie się w każdą z figur (poza Królem), gdy tylko wkroczy na teren wroga lub pozwoli mu na to jego Król.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Figura Mutacji[edytuj | edytuj kod]

Istnieje specjalna figura, znana jako Figura Mutacji. Można jej użyć, kiedy wskrzeszenie jakiejś osoby wymaga więcej niż jednej figury. Są one jednak bardzo rzadkie i posiada go najwyżej jeden na dziesięciu diabłów. Może się także zdarzyć, że normalne figury same ulegną mutacji.

Nieużywana Fiura[edytuj | edytuj kod]

Kolejną cechą Złych Figur jest Nieużywanie. Otóż nieużywana Figura, która dotąd nie została na nikogo zużyta, może ulec zmianie lub transformacji, gdy moc jej pana zwiększy się, lub ulegnie przemianie.


Zasady[edytuj | edytuj kod]

Rating Game jest formą strategicznej bitwy, pomiędzy Królami oraz ich parostwem. Walka toczy się na mapie, będącej zwykle kopią jakiegoś miejsca. Tylko w pełni dorosłe diabły, mogą brać udział w Oficjalnych Rating Game. W każdej drużynie może być maksymalnie szesnaście graczy (czyli tylu, ile jest figur w szachach). Pożyczanie sług od innych diabłów jest surowo zabronione, chyba że będzie miała miejsce wymiana. Gra się kończy w momencie, gdy któryś z Królów podda się, lub zostanie wyeliminowany z gry. Ranni gracze, którzy zostali wyeliminowani, trafiają do pokoju medycznego, gdzie zostają uzdrowieni, ale nie mogą już wrócić do toczącej się gry.

Wszyscy uczestnicy są określani w czterech kategoriach: Moc, Technika, Magia oraz Wsparcie.

Poza normalnymi zasadami gry, istnieją jeszcze dwie dodatkowe wersje Rating Game, w której rzuca się kostkami do gry, lub walczy o flagę.


Zasady specjalne[edytuj | edytuj kod]

Gra w kości[edytuj | edytuj kod]

Jedna z wersji Rating Game, mająca inną mechanikę. Zamiast długiej bitwy, toczy się krótką walkę z ograniczona liczbą członków. Obydwaj Królowie rzucają w tej wersji gry kostkami do gry, a ilość wyrzuconych oczek określa wartość sług, którzy mogą zostać posłani do walki.

Walka o flagę[edytuj | edytuj kod]

Wersja gry, w której walka toczy się o flagi, rozmieszczone w różnych miejscach na polu bitwy. Zwycięża ta drużyna, która zdobędzie ich więcej.


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na podstawie Złych Figur, Niebo stworzyło własny system wskrzeszeń, który określiło mianem Dzielnych Świętych. Anioły wzorują się jednak na grze w karty, a nie w szachy, jak to jest w przypadku diabłów.