Kawiarnia pokojówek
Kawiarnia pokojówek (jap. メイド カフ Meido kafe?) - Kawiarnia w której obsługa ubrana jest w stroje pokojówek oraz traktuje gości tak jakby były ich służącymi i kochankami w ich domach. Pierwsza kawiarnia pokojówek Cure Maid Cafe została założona w Akihabara w marcu 2001r i stały się bardzo popularne. Wraz z rosnącą konkurencją stawała się coraz szalona i odważna aby przyciągnąć klientów. Powstają również poza granicami Japonii w takich krajach jak Chiny, Korea Południowa, Tajwan, Czechy, Meksyk, Kanada, USA.
Kostium i wygląd[edytuj | edytuj kod]
Stroje różnią się wyglądem. Każda kawiarnia stara się mieć swój unikalny krój lecz wszystkie bazują na stroju francuskiej pokojówki. Składa się z sukienki, spódniczki, fartuszka, pasujących do włosów ozdób, i pończoch. Zdarza się że pracownice noszą uszy królika lub kotka a czasami cały strój.
Kelnerki w kawiarni często są wybierane na podstawie ich wyglądu. Najczęściej są to młode, atrakcyjne i niewinnie wyglądające kobiety. (Café Royal Milk- popularna kawiarnia pokojówek podaje że średnia wieku kelnerek nie przekracza 20 lat)
Klienci[edytuj | edytuj kod]
Kawiarnie pokojówek były pierwotnie stworzone aby zaspokoić fantazje mężczyzn Otaku. Wizerunek pokojówki został spopularyzowany przez wiele mang i anime. Ważnym elementem kawiarni jest pojęcie Moe. Zazwyczaj używane jest w kierunku młodych, niewinnie wyglądających postaci kobiecych. Osoby z elementem moe (czasami używane jest określenie moe café) są główną atrakcja kawiarni i przyciągają wielu klientów poprzez interakcję podobne do tych z prawdziwego życia.
Dziś zjawisko kawiarni pokojówek przyciąga nie tylko męską cześć klientów. Coraz częściej pojawiają się tam przypadkowi turyści i kobiety. Pomimo tego że kelnerki często utożsamiane są z fantazjami seksualnymi, przez wielu ludzi uważane są jako estetyczne urozmaicenie. Pewna właścicielka kawiarni powiedziała: "Siedzenie i podziwianie dziewczyn jest jak podziwianie kwiatów".
Menu[edytuj | edytuj kod]
Większość kawiarni oferuje menu podobne do zwykłych kawiarni. Klienci mogą zamówić kawę lub inne napoje. Mają również do dyspozycji szeroki wybór przystawek oraz deserów. W odróżnieniu od zwykłych kawiarni kelnerki często zdobią zamówienia słodkimi (w sensie kawaii) motywami oraz dodatkami. Pozwala to klientowi odprężyć się a pokojówce dodać obrazu niewinności. Popularnym daniem jest omlet (オムライス (jap. Omu-raisu?)).
Rytuały, etykieta i dodatkowe usługi[edytuj | edytuj kod]
Istnieje wiele rytuałów i dodatkowych usług oferowanych przez wiele kawiarni. Kelnerki zazwyczaj pozdrawiają wchodzących gości słowami "Witaj w domu Panie/Pani" (お 帰り なさいませ, ご 主人 様! - Okaerinasaimase, goshujinsama), oferują wytarcie ręcznikiem i podają menu, klęczą też przy stoliku podczas podawania śmietanki do kawy lub cukru. Niektóre kawiarnie oferują nawet możliwość karmienia łyżką klientów. Czasami oferują mycie uszu, nóg, ramion, oraz masaż (pod warunkiem że klient pozostanie w ubraniu) za dodatkową opłatą. Można również zapłacić za możliwość gry w karty lub w gry video z pokojówką.
Klienci powinni przestrzegać też podstawowych zasad podczas bycia obsługiwanym przez kelnerkę. Pewna kawiarnia w Tokio opublikowała listę dziesięciu zasad jakich klienci powinni przestrzegać. Między innymi klienci nie powinni dotykać ciała pokojówek, prosić o osobiste dane kontaktów lub w inny sposób naruszać prywatność. Jedna wspólna zasada dotycząca kawiarni głosi że robienie zdjęć pokojówek lub wnętrz kawiarni jest zabronione. Istnieje jednak możliwość wykupienia możliwości zrobienia zdjęcia z pokojówką. Kelnerka następnie ręcznie ozdabia zdjęcie dla klienta.