Yuri
Yuri (jap. 百合 dosł. "lilia"?) – gatunek mangi i anime przedstawiający związki lesbijskie. Na Zachodzie nazwa ta stosowana jest zamiennie z Girls Love.
Analogiczny do mang yaoi podział na shōjo-ai (tytuły skoncentrowane na romantycznym uczuciu) oraz yuri (skoncentrowane na seksualności) został wprowadzony przez amerykańskich fanów, przy czym nie ma zgodności co do przyporządkowania poszczególnych tytułów do danych kategorii. Warto zwrócić uwagę, iż wiele klasycznych tytułów yuri zalicza się do pierwszej kategorii, zaś nieliczne, zwłaszcza powstałe w latach 90. i później, można zaliczyć do drugiej.
Pierwszym tytułem yuri była manga Shiroi Heya no Futari. Według użytkowników listy dyskusyjnej Yuriconu do ważniejszych pozycji należą: Rewolucjonistka Utena, Czarodziejka z Księżyca, Maria-sama Ga Miteru i Oniisama e. Inne tytuły to na przykład Strawberry Panic!, Kashimashi: Girl Meets Girl oraz Love My Life.
W yuri występuje podział głównych bohaterów na role, które są wobec siebie komplementarne: otoko - yaku lub tachi - Odpowiednik określenia „butch”, czy „tomboyish” w kulturze lesbijskiej. Innymi słowy zazwyczaj dominująca partnerka w związku. Bohaterki takie są zwykle szczupłe, wysokie, mają krótkie włosy, są silne fizycznie i ubierają się po męsku. Musume - yaku lub neko - terminowi temu odpowiada określenie „femme”. Stosuje się go w odniesieniu do bardziej pasywnej partnerki w relacji lesbijskiej.
Należy jednak nadmienić, że w obrębie yuri oba typy: to jest otoko-yaku i musume-yaku cechuje duża elastyczność. Nie mamy tu do czynienia ze sztywnymi ramami przypisującymi określonym bohaterkom stricte „męskie” i „kobiece” zachowania, lecz raczej z płynnym przechodzeniem między tymi rolami. Nawet sama obecność tych typów nie jest w omawianym gatunku wymagana. Możemy mieć do czynienia z sytuacja kiedy związek lesbijski połączy dwie „kobiece” postacie. Określenia Tachi i Neko występują w amerykańskim fandomie przy związkach dwóch "femme".
Nazewnictwo w Polsce:
Do tej pory w Polsce ukazały się dwa anime yuri – serial Kapłanki przeklętych dni wydany przez Anime Gate oraz film Utena la fillette révolutionnaire the Movie wydany przez Anime Virtual. Wątki yuri znajdziemy ponadto także w emitowanej w Polsce serii anime Czarodziejka z Księżyca (związek Haruki Tenō i Michiru Kaiō) oraz w mangach Ghost in the Shell i Chirality wydanych przez JPF, Rewolucjonistce Utenie wydanej przez Waneko oraz Gunsmith Cats wydanej przez Egmont Polska.
Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.