Yaoi

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yaoi

Yaoi (やおい) - gatunek anime i mangi, w którym nacisk położony jest na stosunki seksualne męsko-męskie. Yaoi jest "cięższą" odmianą shonen-ai. Odpowiednikiem tego gatunku u płci przeciwnej jest yuri. Głównym celem yaoi jest ukazanie seksu pomiędzy mężczyznami, co często można zaobserwować w produkcjach z tego gantunku (oczywiście są +18). W przeciwieństwie do shounen-ai nie ma tu wielu rozterek miłosnych, choć zdarzają się i wyjątki. W doujinshi yaoi często pairingowane są różne postacie męskie z danego anime.

Podział bohaterów[edytuj | edytuj kod]

W yaoi występuje łatwo zauważalny podział głównych bohaterów na role, które są wobec siebie komplementarne:

  • seme (せめ) – oznacza stronę aktywną/dominującą. Odgrywa w związku rolę "prawdziwego mężczyzny". Słowo pochodzi od japońskiego słowa semeru, które oznacza dosłownie "atakować". W mangach i anime seme przedstawiany jest najczęściej jako mężczyzna dobrze zbudowany, wyższy od swojego partnera. Zazwyczaj ma krótkie włosy, wąskie oczy, mocniej zarysowany podbródek i rysy ciała.
  • uke (うけ) – oznacza stronę podporządkowaną/bierną. Słowo pochodzi od japońskiego słowa ukeru, które oznacza "odbierać". Uke najczęściej jest trochę dziewczęcy, z czym wiąże się jednak nie tyle jego wygląd zewnętrzny, ale cechy osobowości, jak wrażliwość, czułość, delikatność, chęć okazywania uczuć partnerowi w każdej sytuacji. Jest zazwyczaj shota, lecz nie zawsze. W mangach i anime uke najczęściej przedstawiany jest jako osoba niższa, młodsza, o szczuplejszej budowie ciała w stosunku do swojego seme. Uke bardzo często utożsamiany jest również ze skłonnością do częstego płaczu, czy zamiłowaniem do pastelowych kolorów. Zwykle nie ma doświadczenia w sprawach seksualnych, a swoją orientację seksualną odkrywa, kiedy po raz pierwszy odbywa stosunek z seme.

Podane role są stereotypowe. Ile jest mang i anime z gatunku yaoi, tyle jest różnych osobowości. Np. w The Tyrant Who Falls In Love Hinako Takanagi seme jest bardziej uczuciowy, wpatrzony w swojego wybranka jak w obrazek, próbuje zrobić wszystko, aby uke, z początku opierający się i nienawidzący wszystkiego, co homoseksualne, obdarzył go uczuciem. W one-shocie Naono Bohry Powód pożądania to uke jest z pozoru bardziej dojrzały i doświadczony. W Hidoi Otoko Masary Minase uke jest osobą dojrzałą, ustabilizowaną życiowo, a seme 20-letnim, samolubnym, swawolnym i nie do końca dojrzałym mężczyzną.

Przykładowe yaoi[edytuj | edytuj kod]