Yonkoma
Yonkoma manga (jap. 4コマ漫画 "czterokomórkowa manga", lub skrótowo 4-koma?) format paskowych mang, składa się głównie z gagów zamkniętych w czterech panelach tej samej wielkości uporządkowanych od góry do dołu (czasami od prawej do lewej poziomo lub hybrydowo 2x2 w zależności od wymagań układu publikacji w której sie znajdują). Choć słowo yonkoma pochodzi z japońskiego to styl istnieje także poza Japonią w krajach azjatyckich i na rynku anglojęzycznym.
Spis treści
Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]
Pierwsza Yonkoma została wyprodukowana przez Rakuten Kitazawa (pisał pod nazwą Yasuji Kitazawa) w 1902 roku, pod tytułem Jiji Manga. Prawdopodobnie napisał ją będąc pod wpływem dzieł Franka Arthura Nankivell i Fredericka Burr Opper. Jiji Manga ukazywała się w niedziele.
Struktura[edytuj | edytuj kod]
Tradycyjnie Yonkoma podąża za strukturą Kishōtenketsu. Słowo to jest kompozycją następujących znaków kanji:
- Ki (起)- Pierwszy panel. Stanowi podstawę historii, ustawia scenę.
- Shō (承)- Drugi panel. Rozwija się na fundamencie historii określonej w pierwszym panelu.
- Ten (転)- Trzeci panel. Punkt kulminacyjny w którym następują nieprzewidziane konsekwencje.
- Ketsu (結)- Czwarty panel. Wnioski płynące ze skutków trzeciego panelu.
Wykorzystywania[edytuj | edytuj kod]
Ten typ komiksów pojawia się prawie we wszystkich rodzajach publikacji w Japonii w tym w mangach, powieściach graficznych, komiksach, częsciach gazet, czasopismach komputerowych, casopismach kulinarnych itp. Fabuła często kończy się w czterech panelach choć niektóre serie mogą posiadać wątki do dokończenia w przyszłych seriach, tworząc bardziej ciągłą historię. Niektóre yonkoma zawierają w sobie poważne tematy choć w większości przypadków humorystycznie. Niektóre mangi używają yonkoma, zwykle na końcu rozdziału lub tomu jako żart niezwiązany z fabułą i/lub uzupełniający historię.
Popularnośc w internecie[edytuj | edytuj kod]
Yonkoma w końcu znalazła swoje miejsce w społecznościach internetowych po Gaijin 4Koma (znany tez jako reaction guys). Yonkoma zostały już dostosowane do memów z internetu.