Wachlarz Wojenny

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wachlarz wojenny jest typem wachlarza używanego do walki. W feudalnej Japonii istniała niezliczona ilośc wachlarzy używanych przez samurajów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wojenne wachlarze posiadały rózne rozmiary, kształty. Tworzone były z różnych materiałów i posiadały różne zastosowania. Najcześciej używany jako sygnalizator. Takie wacharze spotykane były w różnych odmianach:

1. Prawdziwy wachlarz z drewnianymi lub metalowymi żeberkami z przyklejonym do nich lakierowanym papierem i metalową obudwą.

2. Stale otwarty wykonany z metalu i lub drewna. Jest podobny do gunbai. Obecnie wykorzystywany przez sędziów sumo. Dowódca podnosząc lub obniżając wachlarz i zmieniając położenie względem ciała wydawał polecenia zołnierzom które potem zamienane są na inne formy sygnałów widzialnych i słyszalnych.

Sztuka walki wachlarzem nazywana jest Tessenjutsu.

Typy wachlarzy wojennych[edytuj | edytuj kod]

Tessen
 • Gunsen (军扇) - składane wachlarze wojenne uzywane przez średniej klasy wojowników do ochładzania się. Wykonywane były z drewna, brązu, mosiądzu na wewnętrznych szprychach i cienkiego żelaza lub innego materiału na wewnętrznych co czyni je lekkie i mocne. Wojownik wieszał go w różnych miejscach, najcześciej na pasie lub pancerzu co często stanowiło przeszkode w używaniu łuku.
 • Tessen (鉄 扇) - składane wachlarze z zewnętrznymi szprychami wykonanymi z grubego żelaza który po złożeniu ma wyglądac jak normalny, nieszkodliwy wachlarz. Samuraj mógł wziąć ten wachlarz w miejsca gdzie nie wolno było brac broni, a niektóre szkoły szermierki obejmowały szkolenia w zakresie korzystania z tessen jako broni. Był on także wykorzystywany do odpierania strzał i rzutek, jako broń do rzucania lub jako pomoc w pływaniu.
 • Gunbai (Gumbai), Gunpai (Gumpai) lub dansen uchiwa (军 配) Były duzymi, stale otwartymi wachlarzami które mogły być w całości z żelaza, innego metalu z rdzeniem drewnianym lub w całości z drewna. Używane są przez wysokich rangą oficerów. Były używane do odwracania strzałek, jako parasol lub sygnał dla wojska.

Wachlarze wojenne w histori i folklorze[edytuj | edytuj kod]

Jedna szczególnie słynna legenda z udziałem wachlarzy dotyczy bezpośredniej konfrontacji między Takeda Shingen i Uesugi Kenshin w czwartej bitwie Kawanakajima. Kenshin wtargnął do namiotu Shingena na koniu po złamaniu szyku wojska. Jego miecz został odepchnięty przez wachlarz Shingena. Nie wiadome jest jakim typem wachlarza odparował ten atak niemniej jednak było to dośc rzadkie aby dowódcy walczyli bezpośrednio, a szczególnie w obronie osobostej po pokonaniu ochrony.

Minamoto no Yoshitsune powiedział że pokonał wielkiego wojownika, mnicha Saitō Musashibō Benkei za pomocą tessen.

Araki Murashige powiedział że tessen uratowało mu życie kiedy wielki wódz Oda Nobunaga starał się go zabić. Araki został zaproszony przed Nobunaga i został pozbawiony miecza przy wejściu jak to jest w zwyczaju. Kiedy kłaniał sie w progu, przesuwne drzwi w pokoju zatrzasnęły się na szyje Arakiego, zabijając go. Jednak Araki podobno położył swój tessen w rowkach w podłodze przez co zablokował drzwi przed zamknięciem.

Klan Yagyū, istruktorzy walki mieczem szogunów Tokugawa posiadał tessenjutsu w swojej szkole sztuk walki Yagyū Shinkage-ryū.

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

 • W grach video:
  • w serii Samurai Warriors, Takeda Shingen dzierży dansen uchiwa. W drugiej części dzierży go również Ishida Mitsunari.
  • W grze Utawarerumono główny bohater Hakuoro posiada Tessen którego używa do dowodzenia i walki.
 • W Mandze i Anime:
  • W serii InuYasha używany jest przez Kagurę.
  • W serii Naruto używany jest przez Temari.
  • W anime Utawarerumono protagonista posiada Tessen.