OAV

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Original video animation (jap. オリジナル・ビデオ・アニメーション Orijinaru bideo animēshon?), w skrócie OVA (jap. オーブイエー lub オーヴィーエー ōbuiē lub ōvīē?) – anime wydane bezpośrednio na rynek video, z pominięciem dystrybucji kinowej i telewizyjnej. Obecnie pojawiają się głównie na DVD, historycznie pojawiały się na LD i VHS.

Typowa seria OVA składa się z 6 odcinków po ok. 30 min. każdy. Nie jest to jednak żelazna zasada i można spotkać się z produkcjami liczącymi od jednego odcinka w górę. Podobnie długość samych odcinków może być różna. Poszczególne odcinki zazwyczaj nie pojawiają się wszystkie na raz, a co pewien czas pojawia się nowy nośnik z kolejnym odcinkiem.

Produkcje OVA zazwyczaj swoim poziomem artystycznym przewyższają seriale telewizyjne i filmy pełnometrażowe, tym ostatnim zazwyczaj ustępują tylko jakością samej animacji. Dzieje się tak z kilku powodów. Nie trzeba sztucznie przedłużać scenariusza, aby rozciągnąć serię do 13 albo 26 odcinków. Nie trzeba też za wszelką cenę dotrzymywać terminów i można dopracować wiele aspektów. Specyfika rynku video pozwala też na większą swobodę, przez co serie OVA są zwykle wyraźnie brutalniejsze i bardziej erotyczne.

Info.png

Ten artykuł jest w całości albo częściowo skopiowany z Polskiej Wikipedii
Został tu umieszczony na podstawie licencji Creative Commons. Szczegóły można znaleźć pod adresem Anime-Wiki:Prawa_autorskie.