Luźne skarpetki

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Licealistka nosząca luźne skarpety.

Luźne skarpetki (jap. ルーズソックス rūzu sokkusu?) - rodzaj luźnych skarpet popularnych wśród japońskich licealistek. Mają wyrażać bunt przeciwko surowemu kodeksowi szkolnych mundurków.

Niemal zawsze białe, choć istnieją również czarne, granatowe i niebieskie. Charakteryzują się rozmiarem: są większe niż normalne skarpetki. Nosi się je poniżej kolan i przykleja do nóg specjalnym klejem do skarpet.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90' wśród japońskich licealistek modne stały się skrócone sukienki. W połowie lat 90' zaczęły one nosić specjalne skarpety do wspinaczki górskiej, które optycznie wyszczuplały nogi, aby stawały się atrakcyjniejsze. Z czasem razem z minispódniczką stały się elementami mody.

Dwa najbardziej znane poglądy mówią, że moda ta narodziła się w Sendai w Prefektura Miyagi lub w Mitto w Prefektura Ibaraki. W obu miastach dziewczyny nosiły luźne skarpety, aby chronić się przed zimnem. Z czasem jednak stały się popularne z racji optycznego wyszczuplania nóg. Tak zdobyły popularność w Tokio i Osace, a następnie w całym kraju.