Karōshi
Karōshi (jap. 過労死 śmierć z przepracowania?), określane też karoushi lub karoshi - jest to japoński termin oznaczający zjawisko nagłej śmierci w wyniku przepracowania, bądź stresu. Po raz pierwszy pojawił się w 1969 roku, kiedy to 29-letni pracownik jednej z największych japońskich gazet zmarł nagle po wylewie krwi do mózgu. Karōshi to śmierć "w biegu", w okresie pełnej aktywności - proces ten zachodzi bez najmniejszych objawów, które mogłyby wzbudzić niepokój, a nawet uratować ofiarę przed niebezpieczeństwem z nim związanym.
Samo określenie karōshi odnosi się do nagłych śmierci lub poważnych uszczerbków na zdrowiu z powodu przepracowania, nie jest terminem czysto medycznym.
Objawy[edytuj | edytuj kod]
Bardzo trudno przewidzieć zjawisko karōshi z racji, że nie towarzyszą mu praktycznie żadne zauważalne objawy. Osoby narażone na nagłą śmierć czują się dobrze, najczęściej mają mnóstwo planów oraz są bardzo energiczni. Proces ten daje o sobie znać dopiero wtedy, kiedy jest już za późno na ratunek - kiedy to pracownik staje się ofiarą. Niebezpieczeństwo karōshi najczęściej objawia się przez zawały serca (ogólnie: choroby krążeniowo-sercowe).
Karōshi a mieszkańcy Japonii[edytuj | edytuj kod]
Ofiarami karōshi najczęściej stają się pracoholicy, ludzie sukcesu - rzadziej przeciętni pracownicy. Jak wiadomo - wśród Japończyków bardzo popularna jest wielogodzinna praca. Ludziom w tych rejonach zdarza się pracować bardzo długo i wyczerpująco, dodatkowo, często podejmują się nadgodzin. Rząd zapowiedział walkę z karōshi, lecz w społeczeństwie dzięki śmierci z przepracowania kogoś z rodziny, zyskuje się poważanie. Tradycja japońska bardzo szanuje osoby lekceważące śmierć i niebezpieczeństwo, czego potwierdzeniem są niejako otrzymywane rekompensaty pieniężne po stracie bliskiej osoby przez zjawisko karōshi – niecodziennie wysokie jak na ubezpieczenie.
Sławną ofiarą tego zjawiska jest Japończyk, Keizō Obuchi, osiemdziesiąty czwarty premier Japonii - zmarł 14 kwietnia na wskutek doznania udaru mózgu (karōshi).