Fullmetal Alchemist

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist (jap. 鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsushi?, Stalowy Alchemik)manga autorstwa Hiromu Arakawy, dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany.

Świat Fullmetal Alchemist jest stylizowany po europejskiej rewolucji przemysłowej. Mieszczący się w fikcyjnym świecie, w którym alchemia jest jedną z najbardziej zaawansowanych technik naukowych znanych człowiekowi. Historia braci Edward i Alphonse Elric, którzy chcą przywrócić swoje ciała po katastrofalnej próbie przywrócenia matki do życie dzięki alchemii.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Hagane no Renkinjutsushi była pisana i rysowana przez Hiromu Arakawa i wydawana od stycznia 2001 roku przez Square Enix w czasopiśmie Gangan Monthly. Ostatni rozdział wydano 9 czerwca 2010 r. W Polsce ukazuje się od 2006 roku nakładem wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica (JPF). Jak dotąd w Polsce wydane zostały dwadzieścia trzy tomy zawierające łącznie 95 rozdziałów.

Anime[edytuj | edytuj kod]

Fullmetal Alchemist[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza seria to 51-odcinkowe anime zostało stworzone na podstawie mangi i było emitowane w Japonii od 4 października 2003 do 2 października 2004. Od 6 listopada 2004 anime było emitowane również Stanach Zjednoczonych na kanale Cartoon Network. W Polsce premiera serialu odbyła się 1 marca 2007 na kanale Hyper. 6 maja 2007 wyemitowany pełnometrażowy film pt."Conqueror of Shamballa". Druga Polska premiera serialu odbyła się 14 grudnia 2008 roku na kanale AXN Sci-Fi i była emitowana z polskim lektorem. Mimo że anime powstało na podstawie mangi, różnią się od siebie.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood[edytuj | edytuj kod]

Druga adaptacja mangi "Fullmetal Alchemist" to 64-odcinkowe anime. W przeciwieństwie do pierwszej serii, która opowiadała zupełnie oryginalną historię, druga seria przedstawia prawdziwą historię z mangi. Reżyserem jest Yasuhirio Irie, a kompozytorem Akira Senjū. Produkcję realizuje studio BONES. Seria w Japonii miała premierę 5 kwietnia 2009 roku i została zakończona 4 lipca 2010. Polska telewizyjna premiera miała miejsce 30 sierpnia na kanale Hyper.