Bakemonogatari

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bakemonogatari

Bakemonogatari (jap. 化物語?) - cykl light novel i seria anime na ich podstawie. Aktualnie powstaje też druga seria - Nisemonogatari - i film kinowy - Kizumonogatari.

Bakemonogatari opowiada o uczniu trzeciej klasy liceum, Koyomi Araragim, który od czasu przeżycia ataku wampira spotyka najróżniejsze zjawy, duchy i mityczne bestie.

Light novel[edytuj | edytuj kod]

Lista light novel z cyklu Bakemonogatari i czasy ich premier:

  • Bakemonogatari - 1 listopada 2006 roku
  • Kizumonogatari - 7 maja 2008 roku
  • Nisemonogatari - 1 września 2008 roku
  • Nekomonogatari (Black) - 28 lipca 2010 roku
  • Nekomonogatari (White) - 29 października 2010 roku
  • Kabukimonogatari - 24 grudnia 2010 roku
  • Hanamonogatari - 31 marca 2011 roku
  • Otorimonogatari - 30 czerwca 2011 roku
  • Onimonogatari - sierpień 2011 roku (premiera jeszcze się nie odbyła)
  • Koimonogatari - grudzień 2011 roku (premiera jeszcze się nie odbyła)

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Za stworzenie wszystkich light novel z cyklu odpowiedzialni są: Nisio Isin, który zajął się pisaniem; Vofan - ilustracja; Kodansha - publikacja.

Anime[edytuj | edytuj kod]

Bakemonogatari[edytuj | edytuj kod]

Bakemonogatari to adaptacja na podstawie cyklu visual novel o tym samym tytule. Bakemonogatari zostało stworzone przez studio Shaft, a reżyserował je Akiyuki Shinbo. Premiera 12-odcinkowego anime miała miejsce 3 lipca 2009 roku na japońskim kanałach telewizyjnych - Independent UHF Stations. Japoński serial animowany skończył swoją emisję wraz z dniem 25 września 2009 roku.

Nisemonogatari[edytuj | edytuj kod]

Nisemonogatari ma być kontynuacją Bakemonogatari. Tak jak w uprzedniej części za reżyserię ma odpowiadać Akiyuki Shinbo, a przy tym i studio Shaft. Premiera jest zaplanowana na styczeń 2012 roku.

Kizumonogatari[edytuj | edytuj kod]

Kizumonogatari to animowany film kinowy na oparciu light novel o tym samym tytule. Ma więc opowiadać o przeszłości Koyomi Araragiego i o jego przemianie w wampira. Emisja filmu także zaplanowana jest na 2012 rok.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Koyomi Araragi (jap. 阿良々木 暦?) - główny bohater Bakemonogatari. Uczy się na trzecim roku szkoły średniej. Kiedyś ugryzł go wampir, Shinobu Oshino, tak więc też stał się wampirem. Co prawda, później owy wampir pomógł mu przywrócić jego ludzką postać i stać się znowu człowiekiem, ale pozostały pewne skutki uboczne, np. dalej boi się światła dziennego, chociaż nie staje mu się przy tym krzywda. Ma też szybszą regenerację - regenerację wampira.

Hitagi Senjougahara (jap. 戦場ヶ原・ひたぎ?) - bohaterka Bakemonogatari. Często nazywa się ją też Tsundere-chan. Jest w tej samej klasie, co Koyomi. Kiedy rozpoczęła edukację w szkole średniej zetknęła się z tajemniczym krabem, po czym odkryła, ze nic nie waży. Od tego czasu starała się unikać kontaktu z innymi i groziła każdemu, kto odkrył jej sekret.

Mayoi Hachikuji (jap. 八九寺真宵?) - dziewczyna uczęszczająca do piątej klasy szkoły podstawowej. Zawsze nosi na głowie opaskę, a na plecach duży plecak. Zmarła w wypadku i od tej pory stała się duchem. Podróżowała, próbując znaleźć drogę do domu. Widzieli ją jedynie ci, którzy nie chcą wracać do domu.

Suruga Kanbaru (jap. 神原駿河?) - kapitan drużyny koszykówki i znajoma Hitagi z czasów gimnazjalnych. Kiedy tylko przybyła do tej samej szkoły średniej, co Senjougahara dowiedziała się o jej tajemnicy. Suruga jest lesbijką zakochaną w jej idolce, Hitagi Senjougaharze.

Tsubasa Hanekawa (jap. 羽川翼?) - koleżanka z klasy Araragiego. Czasem mówią na nią też prezydent klasy wszystkich prezydentów klasy. Przed akcją anime z powodu stresu w rodzinie została opętana. Było to w czasie trwania Golden Week. Choć problem został częściowo rozwiązany, po pewnym czasie powrócił z powodu kolejnych stresów - stres przed festiwalem szkolnym.

Nadeko Sengoku (jap. 千石撫子?) - dziewczyna o nieśmiałej osobowości. Kiedy była mała, jej brat przyjaźnił się z Koyomi Araragim, wiec ten często ich odwiedzał. Zawsze podczas wizyt bawił się z nią. Przez to Nadeko w końcu się w nim zakochała. Sengoku była przeklęta dwa razy przez kolegę i pojawił się u niej problem węża. Doszło do tego, że później Koyomi uratował ją od śmierci.

Shinobu Oshino (jap. 忍野忍?) - dziewczyna mieszkająca razem z Meme. To on nazwał ją Shinobu. W jej ciele ośmiolatki ukrywa się około 400-letni piękny wampir. Ma bardzo oryginalną osobowość.

Meme Oshino (jap. 忍野・メメ?) - mężczyzna w średnim wieku. Mieszka w opuszczonym budynku razem z Shinobu. Jest ekspertem do spraw nadnaturalnych i to on pomaga Koyomiemu i jego przyjaciołom.