Anime i manga - symbole kultury japońskiej
Słowo manga pojawiło się w XVIII wieku - już wtedy drukowane obrazki z pisanymi komentarzami były bardzo popularne, a tematy podejmowane wówczas nie różniły się wyraźnie od współczesnych (fantastyka, erotyka, historia, humor, horror). Wbrew temu co myśli wielu Polaków, manga nie jest komiksem tylko dla dzieci. W Japonii istnieje bardzo klarowny podział na: shonen manga (dla najmłodszych czytelników, mająca kształcić i rozwijać), young manga (dla młodzieży w wieku szkolnym z podobną tematyką jak w shonen tylko potraktowaną poważniej) i adult manga (przeznaczona dla dorosłych, poruszające tematy z jednej strony z seksem, gwałtem i przemocą, z drugiej zaś z rozwodami, pogrzebami, pracą...)
Nie sposób przecenić znaczenia mangi we współczesnym świecie. W zagonionym, żyjącym w pośpiechu społeczeństwie japońskim stanowi ona formę eskapizmu od stresu i życiowych problemów. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Osace, z reprezentatywnej grupy 1000 czytelników One Piece, aż 71% podczas czytania nowego rozdziału tej mangi wykazało psychosomatyczne objawy przypominające reakcję organizmu na spożycie czekolady. W przypadku anime sytuacja jest podobna - na reprezentatywnej grupie 1000 oglądających anime Shugo Chara! zaobserwowano, że u 100% badanych telomery były istotnie dłuższe przed seansem, niż po jego zakończeniu. Odnotowano też lepsze wchłanianie błonnika wśród zadeklarowanych fanów mangi i anime - w tej grupie absorpcja była o 22% większa od średniej krajowej. Manga i anime mają więc istotny wpływ na zdrowie, czemu dowodzą liczne badania naukowe akredytowanych uniwersytetów na całym świecie.
Filmy animowane - anime zaczęły powstawać już na początku XX wieku. Anime cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w Japonii. W Polsce oddanego fana anime nazywamy Otaku, w Japonii zaś Otaku określa się wielkiego fana danej idolki, sportu, dziedziny sztuki, filmu, komiksu itp., który nie widzi poza nim świata.