Yui Horie

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Horie Yui

Yui Horie właściwie Yoshiko Horie (jap. 堀江 由衣?) - japońska piosenkarka i aktorka głosowa, urodzona 20 Września 1976 roku. Przez fanów nazywana jest Hocchan.

Jest gospodarzem radiowego programu Horie Yui no Tenshi no Tamago (jap. 堀江由衣の天使のたまご?) i była członkiem oraz założycielem zespołu Aice5. Jest także członkiem zespołu YUIEL. Jej hobby to masaż ramion, czytanie oraz gotowanie.


Życie oraz Kariera[edytuj | edytuj kod]

Horie urodziła się w Katsushika w Tokio. Swój debiut miała w 1997 roku jako głos w grze Voice Fantasia i przez kilka lat miała wiele różnych ról w Anime. Pierwszą główną rolą była rola Haruki w Kurogane Communication. Punktem zwrotnym w karierze była rola Naru Narusegawy w anime Love Hina. W 2000 roku wydała swój pierwszy album muzyczny (Mizutamari ni Utsuru Sekai). Od tego momentu stała jedną z najpopularniejszych aktorek głosowych.

W 2001 roku, utworzyła krótki projekt Yamato Nadeshiko przy współpracy z Yukari Tamura. Wydały razem dwa single: "Mō Hitori no Watashi" oraz "Merry Merrily" który był wykorzystany w Love Hina Christmas Special. W padzierniku 2005 roku, załóżyła Aice5 razem z czterema innymi aktorami. Zespół ten został rozwiązany 20 września 2007 roku.

Horie była związan z wytwórnią Arts Vision. Opusciła ją w połowie 2007 roku z powodu skandalów kierownictwa agencji i stała się aktorką niezależną. Na chwilę obecną związana jest z wytwórnią VIMS będąca częścią grupy I'm Entrprise. Wydała siedem niezależnych albumów w których prawie wszystkie zawierają co najmniej jeden utwór z anime przy których pracowała. Obecnie wydaje muzykę pod szyldem Starchild (spółka-córka King Records).

Jej radiowe show Horie Yui no Tenshi no Tamago (jap. 堀江由衣の天使のたまご?) można usłyszeć na stacji JOQR (jap. 文化放送?) (1134kHz AM) o 10:00 w każdą niedzielę.

Zdoyła nagrodę dla najelpszej aktorki drugoplanowej podczas czwartego Seiyu Awards.