Yamabiko

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yamabiko z Hyakkai Zukan przez Sawaki Suushi

Yamabiko (jap. 山 彦?) to w japońskim folklorze bóg górski, duch i yōkai. Dosłownie przetłumaczone "yamabiko" oznacza "echo". Jest to yōkai odpowiedzialne za to zjawisko naturalne w górach lub kanionach. Życie w głębi gór, bezpośrednie spotkania z yamabiko są rzadkie. Często są słyszane, ale nigdy nie widziane. To małe i nieuchwytne yokai nie zostało oficjalnie sklasyfikowana aż do okresu Edo w Japonii. Do tego okresu, te dziwne odgłosy dochodzące z góry były przypisywane zjawiskom naturalnym, takim jak ptaki, i nie miały żadnego duchowego znaczenia. Zwykle przedstawia się go szarym futrem, brzoskwiniowym brzuchem, miękkimi uszami, szerokim uśmiechem i wyciągniętymi ramionami wyglądającymi jakby nimi wzruszał. Zawartość


Mitologia[edytuj | edytuj kod]

Yamabiko to małe stworzenie przypominające skrzyżowanie psa z małpą.

Termin "yamabiko" jest również używany do opisania zjawiska opóźnionego echa w górach i dolinach, i uważa się, że odpowiada on duchowi. W tym przypadku jest napisane jako 幽谷 響. Ta anomalia jest czasami nazywana "kodamą", kiedy uważa się ją za głos odpowiadający duchowi drzewa (木 霊 lub 木 魂).

Legendy według obszaru[edytuj | edytuj kod]

W Tottori, w prefekturze Tottori, uważa się że głos yamabiko wydaje mieszkający w górach yobuko (呼 子) lub yobukodori (呼 子 鳥). W Kusuyama w wiosce Hashikami, w dystrykcie Hata, w prefekturze Kōchi (obecnie Sukumo), niezależnie od pory dnia, nagły straszliwy głos z gór nazywa się "yamahiko".

Czasami widzimy, że są takie same jak yamawaro, o którym mówi się w zachodniej Japonii, a także yamako w Wakan Sansai Zue, i ponieważ uważa się, że duchy drzew mogły spowodować wystąpienie yamabiko, są również postrzegane tak samo jak penghou yōkai, który żyje w drzewach. W kolekcjach przedstawień yōkai, takich jak Hyakkai Zukan i Gazu Hyakki Yagyō, yamabiko, który wygląda jak pies, jest oparty na yamako lub penghou.

Wspomniani yobukodori z Tottori podobno przybrały postać ptaka, a poza tym znajduje się również niewielka skała górska w dystrykcie Kitaazumi, prefektura Nagano zwana "skałą yamabiko" (山 彦 岩), która zwraca słowa ludzi, między innymi inne pojawienie się słowa "yamabiko". Zjawisko to nie jest jednorodnie postrzegane w całej Japonii.