Wara ningyō

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wara ningyō (jap. 藁人形 słomiana lalka?) czasem nazywana Suge ningyō - lalka z Turzycy. Popularne katashiro ze słomy. Najczęściej w kształcie człowieka ale czasem tworzone są w kształt koni lub innych zwierząt.

Są szeroko używane w walce ze złem. W okresie Heian rozmieszczone wzdłuż drogi chroniły przed zarazami. Wierzono że złe duchy roznoszące choroby zagnieżdżą się w słomianych lalkach zamiast w ludzkich ciałach. Zostawały one następnie wrzucane do rzeki co miało oczyścić złe duchy.

Popularne są w wielu mrocznych rytuałach. Poprzez umieszczanie w nich części ciała ofiary (włosów, paznokci itd) stawała się ona połączona z danym człowiekiem (podobnie do Voodoo). Długie gwoździe wbijane w lalkę szkodzą tak samo jak ofierze.

Lalki muszą być zrobione według ściśle określonego przepisu. Materiały do stworzenia często nie są dostępne w sklepie a znalezienie jest trudne. Niektóre sklepy internetowe sprzedają gotowe zestawy umożliwiające rzucenie klątwy. W skład zestawu wchodzi lalka, gwoździe, drewniany młotek, napisane na kartce klątwy i inne akcesoria.