Tsukumogami

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dodaj grafike

Ten artykuł wymaga rozbudowania o grafikę.
Pomóż nam i zrób to teraz ;)

Tsukumogami (jap. 付 丧 神 Duch artefaktu?)- rodzaj japońskiego ducha. Według Tsukumogami-emaki, tsukumogami żyją w przedmiotach, które posiadają ponad 100 lat. Po osiągnięciu tego wieku przedmiot staje się żywy i świadomy. Tsukumogami może stać się każdy przedmiot. Uważane są za duchy i nadprzyrodzone istoty w przeciwieństwie do zaczarowanych przedmiotów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tsukumogami mogą radykalnie się od siebie różnić w zależności od przedmiotu z jakiego powstały oraz ze stanu technicznego w jakim się znajdowały. Czasami tsukumogami powstałe z papierowych latarni lub złamanych sandałów posiadają łzy, które stają się oczami i ostre zęby co nadaje im straszny wygląd. Inne przedmioty, takie jak zużyte różańce lub filiżanki posiadają twarz ciepłą i przyjazną.

Choć na ogół są nieszkodliwe, czasami mogą zrobić psikusa niczego niepodejrzewającym ofiarom. Jak pokazuje Otogizōshi, posiadają one zdolność gniewu i mszczą się na właścicielach, którzy je marnują lub bezmyślnie wyrzucają. Aby zapobiec temu, do dziś praktykuje się niektóre ceremonie Jinja, takie jak Hari Kuyō mające na celu udobruchanie przedmiotów.

Mówi się, że nowoczesne przedmioty nie mogą stać się tsukumogami. Powodem tego jest coraz większa elektryfikacja - prąd elektryczny odpycha tsukumogami. Dodatkowo nowoczesne przedmioty są używane krócej niż 100 lat przez co nie zdążają uzyskać duszy.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Choć są powszechnie uważane za istoty mityczne i legendarne, prawie wszystkie artystyczne przedstawienia tsukumogami powstały w erze Edo. Popularni artyści tacy jak Toriyama Seiken, dodają wymyślone przez nich tsukumogami. Opowieści ludowe o tsukumogami są rzadkie, lecz istnieją w niektórych ludowych bajkach (np. Bakemono-dera).

Rodzaje Tsukumogami[edytuj | edytuj kod]

Niektóre z popularnych tsukumogami zawierają następujące elementy:

Abumi-guchi: strzemię Bakezōri: sandały ze słomy Biwa-bokuboku: biwa Boroboro-ton: szalik Chōchinobake: latarnie Furu-utsubo: kołczan łucznika Ichiren-bozu: kulki heroicznej modlitwy tsukumogami z Otogizōshi Ittan-wykryty: zwój bawełny Jotai: tkaniny nanoszona na parawany Kameosa: słoiki sake Kasa-Obake: parasole Kosode-no-te: kimona Koto-furunushi: koto Kyōrinrin: zwoje i dokumenty Morinji-no-okama: czajniki na herbatę Shamisen-choro: shamisen Shirōneri: siatki na komary lub zakurzone ubrania Ungaikyo: lustra Yamaoroshi: tarka lub jeżozwierz Zorigami: zegary

Tsukumogami w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie animowanym Hellboy: Sword of Storm profesor Sakai (opetany przez demony) wysyła kilka wrogich artefaktów, aby odnalazły sojuszników Hellboy'a: Kate Corrigan i Russel Thorne
  • W popularnym MMO - AdwentureQuest Worlds Tsukumogami pojawiają się na złomowisku
  • W popularnej grze Ragnarok Online pojawia się Karakasa - jeden z rodzajów tsukumogami
  • Kilka Pokemon stworzonych z przedmiotów martwych mogą być tsukumogami
  • W popularnych japońskich grach opartych na Okami otrzymujesz odrodzony po 100 latach miecz
  • W grze Gaia Online wszyscy przeciwnicy są różnymi formami tsukumogami począwszy od lalek przez torebki do pił.