Tempura

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tempura

Tempura (jap. 天ぷら lub 天麩羅 tenpura?) - potrawa kuchni japońskiej. Została zaczerpnięta z kuchni portugalskiej, lecz w Japonii zadomowiła się bardzo szybko. Przygotowuje się ją z owoców morza (do tego dania wykorzystywane są głównie krewetki), ryb, bądź warzyw. W dalszej części gotowania zanurza się to, co wybraliśmy w cieście naleśnikowym i krótko smaży na głębokim oleju. Dzięki tej czynności krewetka, ryba czy warzywo otoczone jest cienką, lekką warstwą ciasta.

Gotując tempurę dobiera się składniki najwyższej jakości, zwracając dużą uwagę na to, czyż są one świeże. Wszystkie składniki myje się i obiera. Mogą to być duże krewetki, ryby różnych gatunków, kałamarnice, grzyby shiitake, japońska dynia, bakłażan – w zależności od gustu kucharza i rodzaju tempury.

Warzywa kroi się w kawałki o wielkości podobnej do ogonków krewetek. Następnie z dwóch jajek, dwóch szklanek mąki i dwóch szklanek lodowato zimnej wody, przygotowuje się ciasto. Ciasto może być niedokładnie rozmieszane, gdyż grudki nierozmieszanej mąki dodają tempurze swoistego uroku. W tak przygotowanym cieście zanurzamy składniki, po czym smażymy je w rozgrzanym do ok. 160 °C, głębokim oleju (najlepszy do tego jest wok, ewentualnie patelnia o grubym dnie). Ważna jest kolejność smażenia: na początku warzywa, potem grzyby, zaś na samym końcu owoce morza i ryby.

Kiedy składniki są miękkie, a ciasto chrupiące, wyjmujemy kawałki tempury z oleju i układamy na bibułce, by odsączyć tłuszcz. Tempurę podaje się samą lub ułożoną w miseczce na ryżu. Zawsze jednak podaje się do niej sos do zamaczania. Składa się on ze szklanki dashi, czterech łyżek sosu sojowego, trzech łyżek wina mirin, oraz tartej rzodkwi, siekanej cebuli, imbiru.