Sake

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dodaj grafike

Ten artykuł wymaga rozbudowania o grafikę.
Pomóż nam i zrób to teraz ;)

Sake (jap. 日本酒 nihonshu?) - dosłownie znaczy tyle, co japoński alkohol.
Sake jest otrzymywane z ryżu skażonego wcześniej pleśnią Aspergillus Oryzae, następnie ryż zostaje poddany fermentacji. W ten sposób otrzymujemy niskoprocentowy napój, który zawiera od 14 do 20% alkoholu.

Sake na świecie a w Japonii[edytuj | edytuj kod]

W krajach anglosaskich nazywane winem ryżowym, chociaż produkcja sake bardziej przypomina produkcję piwa.
W Polsce często możemy spotkać się z mylnym twierdzeniem, iż sake jest to Japońska wódka. Owszem na pólkach sklepowych możemy natknąć się na wersje z dodatkiem mocniejszego alkoholu, jednak samo sake nie jest destylowane jak np. wódka czy whisky.
W kraju kwitnącej wiśni terminem sake możemy nazwać wszystkie napoje alkoholowe począwszy od piwa, a skończywszy na szampanie. W południowej części wyspy Kiusiu sake odnosi się do alkoholu wytwarzanego z batatów, tzw. imojōchū (jap. 芋焼酎?). Na Okinawie sake oznacza alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej, chociaż równie dobrze może odnosić się do innych alkoholi takich jak awamori (jap. 泡盛 dosłownie "bąbelkowy wierzch"?) czy kūsu (jap. 古酒 dosłownie: stary alkohol?). Kūsu jest destylowany z długoziarnistego ryżu oraz z kurokōji (jap. 黒麹 dosłownie "czarne kōji"?).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Sake często bywa spożywane w rytuałach shintōistycznych o charakterze oczyszczającym.
  • W czasie II wojny światowej piloci kamikaze pili sake przed wykonaniem swoich misji.
  • Według jednej z teorii, historia sake sięga III wieku naszej ery, kiedy to literatura podaje pierwsze informacje o jej spożywaniu. Pierwsze sake nazywało się „kuchikami-no-sake“ co po japońsku oznacza „sake żute ustami“ lub "sake do żucia", a robione było przez ludzi żujących ryż, kasztany, proso i następnie spluwających tą niezwykłą miksturę do specjalnych naczyń. Enzymy ze śliny powodowały, że skrobia zamieniały się w cukier. Ta słodka maź była następnie mieszana ze świeżo gotowanym ryżem, a wszystko zostawiane było na pewien czas pozwalając na jej naturalną fermentację.
  • Kupienie sake jest praktycznie możliwe na całym świecie, jednak najlepsze gatunki są prawie niedostępne poza granicami Japonii. W konsekwencji tego, większość amatorów sake nie ma dobrej opinii po jej spróbowaniu, nie mając tak naprawdę możliwości skosztowania prawdziwego sake.