Ofuda
Ofuda, czasem o-fuda (jap. 御札 lub お札 urok?) - rodzaj charakterystycznego dla kultury Japonii amuletu domowego lub talizmanu wydawanego przez sanktuarium shinto. Czasami nazywane shippu (jap. 神 符?). Ofuda wykonuje się przez oznaczenie przedmiotów nazwami poszczególnych kami, nazwy sanktuarium wydającego ofuda lub przedstawiciela kami na skrawku papieru, drewna, szmacie lub metalu.
Odnawiane co roku (zazwyczaj w okresie listopada, bądź grudnia) i umieszczany na drzwiach, filarach lub suficie, może być również umieszczony w prywatnej kaplicy (kamidama). Talizman ma chronić mieszkańców przed chorobami lub nieszczęściami. Specjalistyczne ofuda mogą być umieszczane w pobliżu poszczególnych obiektów takich jak kuchnia (w celu ochrony przed pożarami). Najpopularniejszym ofuda jest jingū-taima (jap. 神宫 大麻?), nazywany też taima (jap. 大麻?). Wydawany jest przez sanktuarium Ise. Amulet ten wykonuje się z tkaniny konopnej, stosowanej w Azji od czasów starożytnych.
Przenośny ofuda nazywany jest omamori (jap. お守り lub 御 守 o-mamori?). Rozdaje się go zapakowany w woreczek wykonany ze zdobionego materiału. Pochodzi pierwotnie z buddyzmu i został przyjęty przez shinto. Ofuda stosuje się do ochrony domu i mieszkańców a omamori używane jest przez osoby dla własnych korzyści.