Kokeshi
Kokeshi (jap. こけし kokeshi?) to japońskie lalki, oryginalnie pochodzące z północnej Japonii. Są robione ręcznie z drewna, mają prosty tułów i powiększoną głowę z kilkoma cienkimi, namalowanymi liniami, służącymi do zdefiniowania twarzy. Ciało zazwyczaj posiada kwiecisty wzór malowany na czerwono, czarno, a czasem żółto, pokryty warstwą wosku. Jedną z cech charakterystycznych lalek kokeshi jest pozbawienie ich rąk i nóg. Na dole zaznaczany jest podpis artysty.
Historia i pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]
Pochodzenie nazwy lalki „kokeshi” z historyczną kanji, włączając 小芥子, 木牌子, 木形子, i 木芥子, jest niejasne. W hiraganie pisownia tego słowa to こけし, która została oficjalnie zaakceptowana na wystawie „All-Japan Kokeshi Exhibition” (jap. 全国こけし大会?) w Naruko Onsen we wrześniu 1939 roku.
W „Looking for the Lost” Alan Booth sugeruje, że kokeshi mogą być w religii Fetyszów zastępstwem określenia dla zabijania niechcianych dzieci po porodzie, a postaci mogą być rozumiane jako 子消し (powstałe z wyrazu „dziecko” (jap. 子?) – „ko” i „usuwanie” czy też „gaszenie” (jap. 消し?) - „keshi”). Dzieciobójstwo było rzeczywiście praktykowane w Japonii do XX wieku, jednak jest bardzo mało dowodów na to, że kokeshi może mieć cokolwiek wspólnego z tą praktyką, z nawiązaniem do literatury datowanej na rok 1965. Samo słowo „kokeshi” pochodzi z dialektu Sendai, gdzie lalki znane są jako np. „deko” „kideko” „dekoroko”; w Fukushimie jako: „ki bako” „kihohoko”; w Miyagi jako: „obokko”, a w Naruko „hango” i „kiningyō”. Żadna z tych nazw nie popiera teorii. Zamiast tego, bardziej wiarygodnym wyjaśnieniem jest, że kokeshi pochodzi od słów: drewniany - (木 „ki”, „ko”), mały – (小 „ko”) i lalka (芥子 „keshi”).
Pierwszy raz kokeshi zostały wyprodukowane przez kijishi (jap. 木地師?) (sprawnych rzemieślników) na kole garncarskim, w Shinchi Shuraku, nieopodal Tōgatta Onsen w Zaō, skąd techniki robienia kokeshi rozpowszechniono do innych terenów uzdrowiskowych regionu Tōhoku. Mówi się, że lalki te zaczęto produkować w środku epoki Edo (1600 – 1868), aby sprzedawać je ludziom, którzy odwiedzali gorące źródła na północnym-wschodzie kraju. Wygląd awatarów Mii na konsoli do gier Nintendo Wii jest wzorowany na kokeshi.
Rodzaje[edytuj | edytuj kod]
- „Tradycyjne” lalki kokeshi - dentō-kokeshi (jap. 伝統こけし?) - mają formy i wzory unikatowe dla poszczególnych miejsc, z których pochodzą i przypisywane do jednego z siedmiu rodzajów. Najczęściej spotykany jest typ z Naruko - początkowo produkowany w prefekturze Miyagi, który można również spotkać w prefekturach Akita, Iwate i Yamagata. Główna ulica wioski Naruko Onsen, znana jest jako ulica Kokeshi oraz posiada sklepy, w których rzeźbiarze pracują bezpośrednio.
- „Twórcze” kokeshi - shingata-kokeshi (jap. 新型こけし?) - oferują artystom kompletną dowolność w zakresie form, projektu i koloru, a ich produkcja rozwinęła się po II wojnie światowej (1945r.). Nie są one wyjątkowe dla konkretnych regionów Japonii i na ogół autorzy „twórczych” kokeshi znajdują się w dużych miastach.
Drewno używane do produkcji kokeshi jest rozmaite. Używa się na przykład to ze śliw (ze względu na swój odcień) albo z dereni (z uwagi na jego jakość i miękkość). Itaya-kaede (klon palmowy) jest używany do wytwarzania obu zarówno „tradycyjnych”, jak i „twórczych” lalek. Ten rodzaj drewna musi być trzymany na zewnątrz (w celu zmniejszenia wilgotności drewna) od jednego do pięciu lat, zanim może zostać użyty.
Tradycyjne rodzaje[edytuj | edytuj kod]
Tradycyjne rodzaje często odpowiadają pojedynczym lub różnorakim gorącym źródłom (Onsen), umiejscowionym w regionie Tōhoku.
- Tsuchiyu (jap. 土湯系?): Tsuchiyu Onsen (Fukushima), Iizaka Onsen (Fukushima), Dake Onsen (Nihonmatsu)
- Yajirō (jap. 弥治郎系?): Yajirō (Shiroishi)
- Tōgatta (jap. 遠刈田系?): Tōgatta Onsen (Zaō)
- Naruko (jap. 鳴子系?): Naruko Onsen (Ōsaki)
- Sakunami (jap. 作並系?) lub Yamagata-Sakunami (jap. 山形作並系?): Sendai, Yamagata, Yonezawa, Sagae, Tendō
- Zaō Takayu (jap. 蔵王高湯系?): Zaō Onsen (Yamagata)
- Hijiori (jap. 肘折系?): Hijiori Onsen (Ōkura)
- Kijiyama (jap. 木地山系?): Kijiyama (Yuzawa)
- Nambu (jap. 南部系?): Morioka, Hanamaki Onsen (Hanamaki)
- Tsugaru (jap. 津軽系?) lub Nuruyu (jap. 温湯系?): Nuruyu Onsen (Kuroishi), Ōwani Onsen (Ōwani)