Inaba
Zając z Inaba- tytuł ten odnosi się do dwóch japońskich mitów.
Wersja Kojiki[edytuj | edytuj kod]
Pochodzi ona z najstarszych zachowanych książek w Japonii. W tej wersji mitu, zając przechytrzył rekiny i użył ich jako pomostu by przebyć droge z wyspy Oki do Cape keta. Wyzywa rekiny aby pokazały mu który klan jest większy- rekinów czy zajęcy- poprzez ustawienie sie w rzędzie. Zając następnie wskoczył na nie i przebył morze. Zbliżając sie do końca zając zawołał rekiny że oszukał rekiny aby przedostać sie przez morze. Ostatni rekin zaatakował zająca i zdarł z niego całe futro. Wędrujące bóstwo zobaczywszy to pomogło zającowi odzyskać futro.
Wersja Ise ga Naru[edytuj | edytuj kod]
Ta wersja legendy nie jest zbyt dobrze znana. Dawno temu, kiedy bogini Amaterasu i jej pomocnicy podróżowali po granicy Yakami w Inaba, szukali miejsca pod budowe tymczasowgo pałacu. Nagle pojawił się biały zając, który ugryzł ubranie Amaterasu i zaprowadził ją do miejsca gdzie mogłaby wybudowac pałac. Po dwóch godzinach podróży z białym zającem dotarli na szczyt góry która obecnie nazywa się Ise ga Naru. Następnie biały królik znika.
Odniesiania w popkulturze[edytuj | edytuj kod]
- W serii Touhou dwie postacie mają na nazwisko Inaba (Reisen Udongein Inaba, Tewi Inaba - obie posiadają królicze uszy, a Reisen dodatkowo ogonek.)