Gejsza
Geksza (jap. 芸者 geisha?) - termin będący połączeniem japońskich wyrazów - gei (sztuka) i sha (człowiek). Ów termin powstał w epoce Tokugawa. Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach.Są one również ekspertkami w zakresie cha-no yu (ceremonii herbacianej). Istnieje również termin geiko co oznacza "kobietę zajmującą się sztuką". Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.
Pierwotnie gejszami zostawali mężczyźni, byli oni japońskimi odpowiednikami błaznów z polskich dworów szlacheckich. Dopiero w późniejszych czasach dołączały do tego zawodu kobiety, dla odróżnienia zwane onna geisha (女芸者) czyli "kobieta gejsza". Obecnie gejszami zostają wyłącznie przedstawicielki płci pięknej.
Po Drugiej Wojnie Światowej, Amerykanie okupujący Japonię korzystali z usług prostytutek (yūjō), które często podawały się za gejsze, przez co na zachodzie utworzył się błędny stereotyp gejsz - pań lekkich obyczajów.
Gejsze odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Kraju Kwitnącej Wiśni. W epoce Meiji mówiono, że ambitny urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu: wziąć za żonę gejszę i zostać ministrem. Jednak nawet gejsze nie będące żonami urzędników posiadały ogromne wpływy. Przykładem były np. O-koi-san (oficjalna metresa księcia Katsury Taro) czy Momokichi (kochanka księcia Iwakury).