Chrzan wasabi
Chrzan wasabi (jap. 和佐比?), wasabi, wasabia japońska - gatunek roślin z rodziny kapustowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Sachalin, Japonia (wyspy Hokkaido, Honsiu, Kiusiu), Korea i Tajwan. Uprawiany w Japonii, w Korei i na Tajwanie.
Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]
Przede wszystkim chrzan wasabi ma zastosowanie kulinarne. Utarty świeży korzeń może być użyty jak zwykły chrzan. Jest on dużo ostrzejszy i piekący od zwykłego chrzanu, w smaku podobny, ale z lekką nutką goryczy. W Polsce świeży korzeń wasabi jest nie dostępny, możemy jedynie nabyć w sklepach sproszkowany korzeń wasabi, który wymieszany z odrobiną wody daje gęstą pastę. Występuje również pod postacią pasty w tubce, gotową do użytku. Wasabi jest niezbędne do przygotowania sushi i sashimi.
Należy jednak uważać w czasie dawkowania, ponieważ smak jest wielokrotnie silniejszy od zwykłego chrzanu ze słoika. Pasta wasabi można porównać do świeżo startego tradycyjnego chrzanu.
Chrzan japoński ma zastosowanie lecznicze. Jego kłącze i korzeń są bogate m.in. w glukozydy, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, sole mineralne (największa ilość siarki). Ma działanie przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze oraz w niewielkim stopniu moczopędnym, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zaleca się w niestrawności, zatruciu rybami, w niedokwaśności, a nawet bezsenności, zewnętrzne w okładach łagodzących dolegliwości reumatyczne, nerwobóle i bóle mięśniowe.