Początki broni palnej w Japoni

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czas obejmujący Okres Muromachi, Azuchi-Momoyama i początek ery Edo kiedy kiedy rozpowszechniła się w Japoni broń palną.

Ashigaru inf matchlock ashigaru.jpg

Czarny proch został wynaleziony w Chinach w okresie Heian (794 – 1185) i przez 200 lat był niebezpiecznym efektem ubocznym. Dopiero w X wieku zaczęto go używać militarnie w lancach ogniowych znanych w Japoni jako Furanki. Za początek epoki nazwanej przez Ode Nobunage epoką Karabinu uważa się rok 1543 kiedy na należącą do rodu Shimazu wyspę Tanogashima przypłynął uszkodzony przez sztorm chiński statek. Okręt ten był w trakcie rejsu rozpoczętego w portugalskiej kolonii w Chinach - Macao. Na jego pokładzie poza chińską załogą znajdowało się trzech Portugalczyków – Fernando Mendez Pinto i jego dwaj koledzy. Przywieźli oni ze sobą Arkebuzy zostały skopiowane i rozpowszechnione, zastępując dotychczasowa broń na czarnych proch kupowaną z Chin. Pierwsza udokumentowana bitwa z użyciem tanegashima to oblężenie fortecy Kaji w 1549 roku. Wbrew mitowi jakoby samuraje nie korzystali z broni palnej dość szybko zyskała ona ich uznanie. Klan Oda już w 1554 miał ponad 500 strzelców. Mit prawdopodobnie pojawił się z powodu poglądu że teppo jako zabawka dzikich była uznawana za broń niehonorową, co wcale nie oznaczało że nie była używana.

Japońscy panowie ziemscy wyposażali w nią lekkonogich (ashigaru) dzięki czemu można było w bardzo krótkim czasie stworzyć dużą armię.

Swoją siłę arkebuz pokazał w 1575 roku w bitwie pod Nagashimo. 3000 arkebuzerów Ody Nobunagi ustawionych na małym wzniesieniu wzdłuż długiej bambusowej palisady zmiotło z powierzchni ziemi dotychczas niepokonaną i budzącą strach samurajską konnicę rodu Takeda. Mogło do tego dojść, gdyż Oda Nobunaga wpadł na prosty, ale genialny pomysł wprowadzając własną wersje kontrmarszu co zniwelowało długie ładowanie.

Kontrmarsz w wykonaniu żołnierzy Nobunagi

Nie tylko rody samurajów przyjmowały tą nową broń. Szczególnie mnisi wojownicy ikko - ikki znacznie wyprzedzali w tym klany samurajów. Fakt ten miał duży wpływ na Odę Nobunagę, który to prowadził wojny ze zbrojnymi mnichami. Na własnej skórze poznał on siłę nowej broni.

W 1588 Hideyoshi Toyotomi rozpoczyna rozbrajać ludność zostawiając broń jedynie żołnierzom i samurajom. Oficjalnie przyczyną tego stanu rzeczy były trudności w ściąganiu podatku. Zaczęto też prześladować chrześcijan którym Europejscy kupcy chętniej sprzedawali broń i co skłoniło wielu panów feudalnych do przyjęcia tej religi.

Ważną kartą w dziejach japońskiej broni jest Oblężenie Osaki z 1615, kiedy tradycyjne furanki starły się z bronią zakupioną od Europejczyków. Dzięki przewadze technologicznej Ród Tokugawa zniszczył ród Toyotomi pod dowództwem Hideyori Toyotomi kończąc epokę wojen domowych i pieczętując swoją władzę aż do roku 1868.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Japonia była ostatnim krajem gdzie używano karabinów lontowych. Wyszły one z użycia dopiero w 1868.
Pistolet lontowy
  • Jest to jedyny kraj gdzie tworzono też pistolety z zamkiem lontowym.


Źródła[edytuj | edytuj kod]