Danjiri Matsuri

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dwa wózki stojące obok siebie

Danjiri Matsuri - Japoński festiwal podczas którego następuje ciągnięcie wózków na których znajdują się ołtarze.


Wózek[edytuj | edytuj kod]

Danjiri są dużymi, drewnianymi wózkami (Danjiri Guruma) w kształcie kapliczki lub świątyni, najczęściej z drewna i bogato ozdobione. W miastach w których odbywa się festiwal, każda dzielnica posiada swój wózek, budowany przez gildie rzemieślniczą. Wózek po festiwalu jest przechowywany na pamiątkę przez większą część roku. W miarę zbliżania się do święta, wózek jest budowany i ozdabiany w wyszukane motywy kwiatowe, karty modlitewne, ozdoby i religijne figurki. Uważa się że w wózku mieszkają bogowie.

Przygotowania do festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Członkowie gildii w poszczególnych miastach, spędzają znaczą część czasu na przygotowaniach do festiwalu. Spotkania i konsekracja odbywa się w sanktuariach na kilka dni przed festiwalem. Wóżki muszą być przygotowane do ciągnięcia, ponieważ są przechowywanie w magazynie rozłożone. Przed festiwalem są montowane i ozdabiane różnymi przedmiotami takimi jak flagi, karty modlitewne, kompozycje kwiatowe a czasami nawet latarnie. Na wózku umieszczane są Taiko (bęben) i Kane (dzwonek) używane do odtwarzania rytmu danjiri, a muzycy ćwiczą jazdę na wózkach na miesiąc przed festiwalem. Wiek tych osób nie jest w jakiś sposób określony i mogą być oni zarówno weteranami festiwalu, jak i dziećmi od czwartego roku życia.

Festiwal[edytuj | edytuj kod]

Dni w których odbywa się festiwal zmieniają się co roku i są różne dla różnych miast, choć zazwyczaj odbywają się na przełomie września i października. W dni festiwalu, członkowie cechów przeciągają danjiri ulicami miasta, nosząc płaszcz happi i opaskę na czole. Imprezie towarzyszy krzyczenie kakegoe lub nazwy gildii przez uczestników. Dodatkowo słychać energiczne uderzanie w taiko i dzwony co słychać wiele ulica dalej. Często trasy wózków przecinają się i zdarza się, że spotykają się wózki różnych cechów. Festiwal kończy się spotkaniem w wyznaczonym miejscu, w którym odbywa się ceremonia religijna.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Ciągnięcie wózka

Sposób obchodzenia święta różni się w zależności od miasta. Danjiri mogą różnić się wielkością i stylem dekoracji. W jednych miastach wózki są powoli ciągnięte przez miasto do celu. W innych ciągnięte są tak szybko jak tylko są w stanie ciągnąć uczestnicy. Duże rozmiary i waga wózka utrudniają manewrowanie na zakrętach i często zdarza się, że wózki niszczą różne przedmioty na trasie (lampy uliczne, stragany, skrzynki pocztowe). Zdarza się że człowiek ginie na skutek upadku z wózka. Mówi się, że co najmniej jedna osoba zawsze zginie podczas festiwalu. Właściciele budynków i sklepów na trasie danjiri mogą kupić ubezpieczenie od uderzenia wózka. Kishiwada Danjiri Matsuri jest prawdopodobnie najbardziej znanym festiwalem dzięki jego szybkim wózkom. Przyciąga to tysiące widzów rocznie.