Baku

Z Anime-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dodaj grafike

Ten artykuł wymaga rozbudowania o grafikę.
Pomóż nam i zrób to teraz ;)

Baku (獏 lub 貘) - japoński rodzaj duchów, które zjadają ludzkie sny i koszmary. W folklorze japońskim występuje od dość dawna i często pojawia sie w sztuce. Coraz większe zainteresowanie nim znajdujemy również w mangach i anime.

W Japonii słowem baku nazywane są zarówno duchy jak i tapiry. W ostatnich latach zmienił sie sposób przedstawiania baku.

Historia i wygląd[edytuj | edytuj kod]

W tradycji japońskiej pożeracz snów - baku pochodzi z chińskiego folkloru. W Japonii znany był już w okresie Muromachi (XIV - XV w). Hori Tadao opisał zdolnośc zjadania snów przez baku i przedstawił metody ochrony przed nimi poprzez stosowanie różnego rodzaju amuletów.

Sankai Ibutsu (山海异物) - rękopis z początków XVII w opisuje baku jako mityczną chińską chimerę posiadającą słoniową trąbę, oczy nosorożca, bawoli ogon i tygrysie łapy. Zwierzęta te chroniły przed złem i zarazą, a jedzenie snów nie było ich zdolnością. Drzeworyt z 1791 r przedstawia baku jako zwierzę posiadające słoniową głowę, ciało i kły oraz rogi i tygrysie pazury. Słoniowa głowa, kły i tułów są charakterystyczne dla kultury przed okresem Meiji. W 1902 r Lafcadio Hearn opisał baku z podobnymi atrybutami, ale dodał mu zdolność pożerania snów.

Baku współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Od 1980 r baku przestaje być przedstawiany jako chimera. Zamiast tego wyobrażany jest jako tapir. Tak też jest ukazany w takich produkcjach jak Beatutiful Dreamer (1984), Urusei Yatsura (1978/80), Digimon (jedna z postaci nazywa się Bakumon lub Tapirmon). Współcześnie nie wszystkie baku (czasami nazywane yumekui - pożeracz snów) posiadają wygląd tapira.

Baku mógł być również inspiracją do stworzenia Pokemona Drowzee.