Ushi no toki mairi

Z Anime-Wiki
(Przekierowano z Ushi no koku mairi)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ushi no toki mairi (jap. 丑の時参り?) lub ushi no koku mairi (jap. 丑刻参り?) dosłownie "Wizyta o godzinie woła" - japoński rytuał rzucania klątwy. Nazwa odnosi się do godziny woła (pomiędzy 1:00 i 3:00 w nocy). Rzucający - zazwyczaj wzgardzona kobieta - ubiera się w białą koszulę i zakłada żelazny pierścień na głowę z przymocowanymi trzema świeczkami a następnie przybija słomianą lalkę gwoździem do świetego drzewa w światyni shinto. Rytuał musi być powtarzany przez siedem dni, po których uznaje się że klątwa doszła do skutku i wywołuje śmierć celu. Jeśli w trakcie rytuału pojawi się świadek, klątwa jest nieważna. Sanktuarium Kibune w Kioto jest najbardziej znany z tego rytuału.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kobieta wykonująca rytuał

Wg źródeł, obecny kształt rytuału pochodzi z epoki Edo (1603-1868)

Kobieta wykonująca klątwe na ogól przedstawiona jest jako ubrana na biało, z rozczochranymi włosami. Na głowie ma żelazną "koronę" z przymocowanymi trzema świecami a na piersi zawieszone jest lusterko (ukryte pod ubraniem). Na nogach ma parę wysokich sandałów (geta). Przybija ona słomianą lalkę (reprezentującą cel klątwy) do świętego drzewa (神木 (jap. shimboku?)) w światyni shinto.

Żelazna korona którą nosi jest podstawą do stawiania garnków nad paleniskiem lub źródłem ciepła (五徳 (jap. gotoku?)). Noszone jest odwrócone a do trzech nóżek mocowane są świece.

Wierzy się że miejsce lalki w który przybity jest gwóźdź, oznacza obszar ciała w który ofiara otrzyma ranę lub zachoruje. Nie zawsze jednak lalka była konieczna do wykonania klątwy. Konjaku Gazu Zoku Hyakki Toriyamy Sekiena przedstawia kobiete trzymającą młotek lecz nie posiadającej lalki lub nie jest ona wymieniona w podpisie. Gwoździe są wtedy wbijane bezpośrednio w drzewo.

Przyrządy i akcesoria często się różnią w zależności od żródła. Używane są gwoździe o określonej wielkości zwane gosun kugi (五寸 釘 (jap. pięciocalowe gwoździe?)). Kobieta może trzymać w ustach grzebień lub zapalona pochodnię z bambusa i sosonowych korzeni. Wymieniana godzina to ushi no mitsu doki (2:00-2:30 w nocy)

W drukach Sekinena lub Hokusai, kobieta wykonująca rytuał jest przedstawiana z czarnym wołem, leżącym obok. Ostatniego dnia rytuału, kobieta musi przejść nad lub stanąć w rozkorku nad wołem aby klątwa się wykonała. Jeśli osoba wykonujące przestraszy się go, klątwa staje się nieważna.